02/07/2025
☀️ Vedro jak blázen, ale když tě přepadne chuť na žemlovku, tak není cesty zpět. A protože jsem ji chtěla udělat ve zdravější verzi, upekla jsem si vlastní vánočku namísto bílého pečiva...špaldovou, s medem místo cukru 🍯✨
Naštěstí mi Thermomix pomohl s těstem i jablíčky, takže jsem zvládla všechno v klidu a bez rozpuštění 😅
📌 Recept (lehce upravený):
– 100 ml smetany ke šlehání
– 25 g droždí
– 2 vejce
– cca 400 g špaldové celozrnné hladké mouky (dávkovala jsem postupně podle konzistence)
– 2 PL medu místo cukru
– špetka soli
– citronová kůra
– 2 PL rumu
– rozinky podle chuti (ty jsem vynechala a o to víc jich dala do tvarohu)
👉 Těsto jsem nechala vykynout, upletla klasickou vánočku ze 6 pramenů a upekla na 160 °C asi 35 minut (v půlce přikryté papírem, kontrola špejlí).
Využila jsem pak vánočku do žemlovky s jablíčky 🍏
💚 Tip: Tenhle základní recept se dá krásně doladit podle chuti – klidně přidej ořechy, vyměň rum za vanilku nebo přidej kardamom.
Žemlovku jsem podávala s trochou marmelády bez přidaného cukru a jogurtem...
Máte zkušenosti s celozrnnou špaldovou moukou? Sem s nimi 🙏🏻 Máte oblíbený recept? Za jeho sdílení budu vděčná 🙏🏻