Karpacka Kuchnia w stylu Zero-Waste

Karpacka Kuchnia w stylu Zero-Waste Wartość projektu to 32 882,98 euro.

Powiat jarosławski realizuje projekt pn. „Karpacka kuchnia w stylu zero-waste” w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027, który dofinansowany jest w 80% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

14 listopada br., w piątkowe południe do Starostwa Powiatowego w Jarosławiu zawitała absolutnie wyjątkowa ekipa – czyli ...
18/11/2025

14 listopada br., w piątkowe południe do Starostwa Powiatowego w Jarosławiu zawitała absolutnie wyjątkowa ekipa – czyli Drużyna Zero Waste ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Jarosławiu. Szanowni Państwo, to nie byle jaka drużyna… to zwycięzcy ekologicznego konkursu na film kulinarny „Karpacka kuchnia w stylu zero-waste”!

Już od samego wejścia emanowała od nich niespotykana energia, radość i… duma, bo przecież zasłużenie zdobyli pierwsze miejsce w polskiej edycji prestiżowego konkursu. Zwycięski skład tworzą: Magdalena Soja, Gabriela Skowronek, Anna Bielec, Bartłomiej Olejarz, Martyna Broda, Anna Kowalska oraz Justyna Sycz – genialna „siódemka”, która udowodniła, że kuchnia regionu oraz troska o planetę mogą iść w zgodnej parze, a do tego smakować, bawić (i wzruszać)!

Warto dodać, iż mieli całkiem sporą konkurencję… Do konkursu bowiem wpłynęło aż 26 prac – 19 z Polski i 7 ze Słowacji! Komisja oceniała nadesłane filmiki oraz „przemycone” w nich przepisy w dziesięciopunktowej skali – biorąc pod uwagę kreatywność, zgodność z ideą zero waste oraz oryginalność pomysłu. Oficjalne wyniki konkursu ogłosiliśmy podczas konferencji podsumowującej projekt, która odbyła się 26 października. Przyznaliśmy w sumie 12 nagród –po trzy pierwsze miejsca i trzy wyróżnienia – zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej.

Ku naszemu ogromnemu (zdecydowanie miłemu!) zaskoczeniu konkurs okazał się świętem młodzieżowej wyobraźni, regionalnych smaków i dobrych nawyków dyktowanych troską o nasz wspólny dom... Bo właśnie o to chodziło w projekcie realizowanym wspólnie z partnerami z Bardejowa i Svidnika – by inspirować, edukować i udowodnić, że niemarnowanie żywności to nie tylko obowiązek, ale też świetna przygoda.

Zdobyte przez powiat jarosławski ponad 41 tys. euro, przeznaczone na projekt (w tym ponad 8 tys. euro wkładu własnego powiatu) została wykorzystana w najlepszy możliwy sposób. Daliśmy dzieciakom szansę na rozwijanie pasji, zdobywanie nowych umiejętności i pokazanie światu, że zero waste może być cool!

Drużyno Zero Waste – brawo WY! Jesteście dowodem na to, że sercem, pomysłem i zaangażowaniem można podbić nie tylko kubki smakowe, ale i ekologiczne serca całego regionu.

07/11/2025
📝Konferencja podsumowująca realizację projektu Interreg Polska – Słowacja „Karpacka kuchnia w stylu zero-waste”.💵Projekt...
30/10/2025

📝Konferencja podsumowująca realizację projektu Interreg Polska – Słowacja „Karpacka kuchnia w stylu zero-waste”.

💵Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg Polska- Słowacja.

🤝Przedsięwzięcie – realizowane przez powiat jarosławski we współpracy z partnerami ze słowackiego Bardejowa i Svidnika – miało na celu nie tylko promocję tradycyjnych smaków Karpat, ale też edukację na temat niemarnowania żywności. Wartość projektu to 41 103,73 euro. Wkład własny powiatu jarosławskiego to 8 220,75 euro. Zarządzającym Funduszem Małych Projektów jest Stowarzyszenie Euroregion Karpacki.

👥Podczas konferencji zaprezentowane zostały efekty projektu, stanowiące podsumowanie dwunastu miesięcy wspólnej pracy. Prezentację multimedialną przedstawiła koordynator projektu Monika Maj-Lichończak. W jej wystąpieniu znalazły się relacje ze wszystkich zrealizowanych działań projektowych.

🤩W ich ramach zorganizowane zostały warsztaty kulinarne ze zwycięzczynią telewizyjnego programu MasterChef Nastolatki – Martyną Niemiec i blogerką kulinarną Elżbietą Sobejko, opracowany został poradnik kulinarny „zero-waste” oraz uruchomiona została strona internetowa www.zero-waste.jaroslawski.pl, na której znajduje się Wirtualna Książka Kucharska.
Projekt obejmował również wizytę studyjną młodzieży z Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu w partnerskiej słowackiej szkole gastronomicznej. Nie zabrakło elementów artystycznych. W trakcie wydarzeń kulturalnych doszło do wielu występów, by wspomnieć chociażby o pokazie artystycznym Słowaków podczas ubiegłorocznego konkursu „Z babcinej spiżarni’2024”. Powiatowe Ognisko Baletowe w Jarosławiu wystąpiło w czerwcu br. w Bardejowie podczas Święta Miodu, a we wrześniu br., podczas Dożynek Powiatowych w Roźwienicy, zaprezentowały się zespoły artystyczne z Bardejowa i Svidnika.

👉Dzięki projektowi powstała Karpacka Strategia Kulinarna, zawierająca wytyczne dla hotelarzy, restauratorów i producentów lokalnych, dotyczące praktycznego stosowania zasad zero-waste. Opracowany został system certyfikacji zero-waste, w ramach którego w pierwszym naborze certyfikaty otrzymało 21 podmiotów. Te zostały wręczone w trakcie konferencji podsumowującej projekt.

🎥Konferencja była też okazją do uhonorowania laureatów konkursu ekologicznego na film kulinarny „Karpacka kuchnia w stylu zero-waste”. Krótkie formy przygotowane przez młodzież, które z humorem i niesamowitą kreatywnością opowiadały o tym, jak z troską o planetę pielęgnować kulinarne dziedzictwo regionu, zaskoczyły organizatorów konkursu i zachwyciły uczestników konferencji. Nagrody wręczył starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz. Laureatami z polskiej strony zostali – 1. miejsce: Szkoła Przysposabiająca do Pracy – Drużyna Zero Waste (7 uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jarosławiu: Anna Bielec, Martyna Broda, Julianna Gardian, Bartłomiej Olejarz, Gabriela Skowronek, Magdalena Soja, Justyna Sycz); 2. miejsce: Julia Bat, Sklia Paraskevi, Martyna Perykasza, Łucja Król (I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu); 3. miejsce: Urszula Chrobak, Weronika Sobuś (Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu). Wyróżnienia otrzymali: Zofia Pszon (Szkoła Podstawowa nr 7 w Jarosławiu), Martyna Czyż (Zespół Szkół Spożywczych i Biznesowych im. Marii Curie-Skłodowskiej w Jarosławiu), Amelia Telega (Zespół Szkół Spożywczych i Biznesowych im. Marii Curie-Skłodowskiej w Jarosławiu). Laureatami ze słowackiej strony zostali – 1. miejsce: Mario Chovanec, Natalia Holodnakova; 2. miejsce: Lilien Bandurova; 3. miejsce: Jozef Dirga (Medzinarodna Kulinarska Sutaz). Wyróżnienia otrzymali: Julius Popus, Samuel Tribus oraz szkoła w Gibraltovcach.

👏🤝Na zakończenie konferencji starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz wręczył podziękowania osobom zaangażowanym w projekt, m.in.: Dorocie Wierzbińskiej-Dubaj (dyrektor Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu), Agnieszce Siwoń, Wandzie Mazurek (obie ZSSiB Jarosław), Robertowi Drewniakowi (dyrektor Powiatowego Ogniska Baletowego
w Jarosławiu), Annie Barszczewskiej, Krystianowi Sasowi (oboje POB Jarosław), koordynatorom ze strony słowackiej, którymi byli: Marcel Tribus, Ján Holodňák, Maria Kovacova i Mariana Jusková, a także – po polskiej stronie – Karolinie Starkbus, Elżbiecie Sobejko, Michałowi Basińskiemu oraz Anecie Sidor - pracownikowi Wydziału Budżetu i Finansów Starostowa Powiatowego w Jarosławiu, jak i Sławomirowi Durskiemu, Magdalenie Pszon oraz Monice Maj-Lichończak - zespołowi koordynującemu, złożonemu z pracowników Wydziału Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.

🌿 KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA PROJEKT: 𝙆𝙖𝙧𝙥𝙖𝙘𝙠𝙖 𝙆𝙪𝙘𝙝𝙣𝙞𝙖 𝙬 𝙨𝙩𝙮𝙡𝙪 𝙯𝙚𝙧𝙤-𝙬𝙖𝙨𝙩𝙚 🌿Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie ...
15/10/2025

🌿 KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA PROJEKT: 𝙆𝙖𝙧𝙥𝙖𝙘𝙠𝙖 𝙆𝙪𝙘𝙝𝙣𝙞𝙖 𝙬 𝙨𝙩𝙮𝙡𝙪 𝙯𝙚𝙧𝙤-𝙬𝙖𝙨𝙩𝙚 🌿

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie podsumowujące projekt „Karpacka Kuchnia w stylu zero-waste”, realizowany w ramach programu Interreg Polska Słowacja 🇵🇱🤝🇸🇰

Podczas konferencji porozmawiamy o tym, jak łączyć tradycję kuchni karpackiej z ideą zero waste – czyli gotowaniem z szacunkiem do natury i bez marnowania żywności. 🍲♻️

📅 Kiedy: niedziela, 26 października
🕚 Godzina: 11:00
📍 Miejsce: Hotel Jarosław ADM

W programie m.in.:
👩‍🍳 Podsumowanie rezultatów projektu
🌱 Dyskusje o ekologii i zrównoważonym stylu życia
🤝 Spotkania z partnerami projektu z Polski i Słowacji
🏆Rozdanie nagród w Konkursie Ekologicznym
🎖Rozdanie Certyfikatów Zero-Waste

💚 Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Interreg Polska–Słowacja.
Organizatorzy: Powiat Jarosławski, Miasto Bardejov, Karpacké centrum spolupráce, n.o.

Chcesz zdobyć certyfikat zero waste? Wypełnij krótką ankietę ! :)
22/09/2025

Chcesz zdobyć certyfikat zero waste? Wypełnij krótką ankietę ! :)


Tylko do 24 września masz szansę zdobyć prestiżowy certyfikat!

Trwa pierwszy nabór do systemu certyfikacji 𝓒𝓪𝓻𝓹𝓪𝓽𝓱𝓲𝓪 𝓩𝓮𝓻𝓸-𝓦𝓪𝓼𝓽𝓮, którego celem jest wyróżnienie i promocja podmiotów wdrażających praktyki kuchni bez marnowania w duchu tradycji karpackiej♻️🏔️

✅ Kto może starać się o certyfikat?
Restauracje, kawiarnie, gospodarstwa agroturystyczne, koła gospodyń wiejskich i organizacje społeczne, lokalni producenci żywności oraz placówki edukacyjne i instytucje kultury z powiatu jarosławskiego (Polska) oraz miasta Bardejów i Svidnik (Słowacja).

✅ Jak się zgłosić?
Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy online oraz ankietę samooceny odpowiednią dla danej grupy.

✅Formularze dostępne są pod linkami:
☕🍽️dla restauracji i kawiarni https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeyev25HPFf6Febbvd1GJPrWOVxOlSWxvKunuTJSzYNbR3wUA/viewform
🏡dla gospodarstw agroturystycznych https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfNydNpy53dbtOJlpAfQI_HsIP-9fBmhLKMbPPx9pixJxSjzA/viewform
👩‍🌾🤝dla KGW i organizacji społecznych https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdcTptzl1fIx9XiWmSrPf4Cj4jQpkUUm7JMzVImsK2n17_O8w/viewform
🧀🍯dla lokalnych producentów żywności https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd7EjJ1bUBqop3Xtqp7gKXFY1feaCWGTmfwleihkAenOttYAg/viewform
🎓🏛️dla placówek edukacyjnych i instytucji kultury https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeyi6yD8DHS7m1DfSdWTlMS0nr4K6EVhZJ96OQtVijUoGV4Rw/viewform

Serdecznie zapraszamy!

*System certyfikacji realizowany jest w ramach projektu „Karpacka Kuchnia w stylu Zero-Waste”, ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.


10/09/2025
09/09/2025

🌾Achh co to były za emocje... Dożynki Powiatowo-Gminne w Rudołowicach za nami ! :)

Już w tę niedzielę, w czasie Dożynek Powiatowo-Gminnych w Rudołowicach, Gmina Roźwienica na scenie wystąpią słowackie ze...
05/09/2025

Już w tę niedzielę, w czasie Dożynek Powiatowo-Gminnych w Rudołowicach, Gmina Roźwienica na scenie wystąpią słowackie zespoły. oraz Osikovskie dziefcata.

Wydłużamy termin nadsyłania prac konkursowych do 2️⃣6️⃣ września. 🥳Zachęcamy do udziału w konkursie. Wystarczyć nagrać k...
27/08/2025

Wydłużamy termin nadsyłania prac konkursowych do 2️⃣6️⃣ września. 🥳

Zachęcamy do udziału w konkursie. Wystarczyć nagrać krótki 🎥 z instrukcją przygotowania dania zero-waste 🥘

Czekamy na Twoje zgłoszenie 🫵

15/06/2025

I jeszcze krótki short 📽️ z wizyty Powiatowe Ognisko Baletowe im. Lidii Nartowskiej w Jarosławiu w Bardejowie podczas "Święta Miodu" 🐝🫶

🐝Powróćmy wspomnieniami do piątku, 13-tego i naszej wizyty w Bardejowie podczas "Święta Miodu" 🐝Na scenie wystąpili uczn...
15/06/2025

🐝Powróćmy wspomnieniami do piątku, 13-tego i naszej wizyty w Bardejowie podczas "Święta Miodu" 🐝
Na scenie wystąpili uczniowie z Powiatowe Ognisko Baletowe im. Lidii Nartowskiej w Jarosławiu 💃🕺🩰 przy dźwiękach kapeli.
Występ przypadł do gustu słowackiej publiczności gdyż wywołał owacje na stojąco.

W transgranicznym wydarzeniu udział wzięli dyrektor POB Robert Drewniak, choreograf Anna Barszczewski, oraz członkowie zespołu projektowego ,, Karpacka kuchnia w stylu zero -waste", tj.koordynator projektu Monika Maj-Lichończak, asystent Magdalena Pszon, osoba da.ksiegowiści Aneta Śidor.
Na scenie wydarzenie otworzył dyrektor Centrum Kulturalnego w Bardejowie, a zarazem koordynator naszego projektu po stronie słowackiej Marcel Tribus. Obecna była również Maria Kovacova , która wspólnie z nami działa w zespole projektowym.

Podczas bardejowskiego święta miodu mogliśmy wymienić się transgranicznym i doświadczeniami z Polski i Słowacji. Ten wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci :)

13/06/2025

🌿 Karpacka kuchnia + zero waste + taniec? Tak, to możliwe! 🌿
Wracamy właśnie z magicznego Bardejowa na Słowacji, gdzie wzięliśmy udział w „Świecie Miodu” w ramach realizacji transgranicznego projektu ,,Karpacka Kuchnia w stylu zero -waste" Interreg Polska Słowacja 2021-2027. Było pysznie, kreatywnie i tanecznie! 🥕🍞♻️

✨ Kluczowym momentem był występ Powiatowego Ogniska Baletowego w Jarosławiu, który totalnie nas zachwycił! Elegancja, emocje i piękne choreografie zachwyciły słowacką publiczność– ogromne brawa dla wszystkich tancerzy! 💃🩰

Dziękujemy za wspólny czas, inspiracje i nowe przyjaźnie. Bardejów – wrócimy na pewno! 🇸🇰💚

Adres

Ulica Jana Pawła II 17
Jarosław
37-500

Telefon

+48166246236

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Karpacka Kuchnia w stylu Zero-Waste umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Karpacka Kuchnia w stylu Zero-Waste:

Udostępnij