30/10/2025
📝Konferencja podsumowująca realizację projektu Interreg Polska – Słowacja „Karpacka kuchnia w stylu zero-waste”.
💵Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg Polska- Słowacja.
🤝Przedsięwzięcie – realizowane przez powiat jarosławski we współpracy z partnerami ze słowackiego Bardejowa i Svidnika – miało na celu nie tylko promocję tradycyjnych smaków Karpat, ale też edukację na temat niemarnowania żywności. Wartość projektu to 41 103,73 euro. Wkład własny powiatu jarosławskiego to 8 220,75 euro. Zarządzającym Funduszem Małych Projektów jest Stowarzyszenie Euroregion Karpacki.
👥Podczas konferencji zaprezentowane zostały efekty projektu, stanowiące podsumowanie dwunastu miesięcy wspólnej pracy. Prezentację multimedialną przedstawiła koordynator projektu Monika Maj-Lichończak. W jej wystąpieniu znalazły się relacje ze wszystkich zrealizowanych działań projektowych.
🤩W ich ramach zorganizowane zostały warsztaty kulinarne ze zwycięzczynią telewizyjnego programu MasterChef Nastolatki – Martyną Niemiec i blogerką kulinarną Elżbietą Sobejko, opracowany został poradnik kulinarny „zero-waste” oraz uruchomiona została strona internetowa www.zero-waste.jaroslawski.pl, na której znajduje się Wirtualna Książka Kucharska.
Projekt obejmował również wizytę studyjną młodzieży z Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu w partnerskiej słowackiej szkole gastronomicznej. Nie zabrakło elementów artystycznych. W trakcie wydarzeń kulturalnych doszło do wielu występów, by wspomnieć chociażby o pokazie artystycznym Słowaków podczas ubiegłorocznego konkursu „Z babcinej spiżarni’2024”. Powiatowe Ognisko Baletowe w Jarosławiu wystąpiło w czerwcu br. w Bardejowie podczas Święta Miodu, a we wrześniu br., podczas Dożynek Powiatowych w Roźwienicy, zaprezentowały się zespoły artystyczne z Bardejowa i Svidnika.
👉Dzięki projektowi powstała Karpacka Strategia Kulinarna, zawierająca wytyczne dla hotelarzy, restauratorów i producentów lokalnych, dotyczące praktycznego stosowania zasad zero-waste. Opracowany został system certyfikacji zero-waste, w ramach którego w pierwszym naborze certyfikaty otrzymało 21 podmiotów. Te zostały wręczone w trakcie konferencji podsumowującej projekt.
🎥Konferencja była też okazją do uhonorowania laureatów konkursu ekologicznego na film kulinarny „Karpacka kuchnia w stylu zero-waste”. Krótkie formy przygotowane przez młodzież, które z humorem i niesamowitą kreatywnością opowiadały o tym, jak z troską o planetę pielęgnować kulinarne dziedzictwo regionu, zaskoczyły organizatorów konkursu i zachwyciły uczestników konferencji. Nagrody wręczył starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz. Laureatami z polskiej strony zostali – 1. miejsce: Szkoła Przysposabiająca do Pracy – Drużyna Zero Waste (7 uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jarosławiu: Anna Bielec, Martyna Broda, Julianna Gardian, Bartłomiej Olejarz, Gabriela Skowronek, Magdalena Soja, Justyna Sycz); 2. miejsce: Julia Bat, Sklia Paraskevi, Martyna Perykasza, Łucja Król (I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu); 3. miejsce: Urszula Chrobak, Weronika Sobuś (Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu). Wyróżnienia otrzymali: Zofia Pszon (Szkoła Podstawowa nr 7 w Jarosławiu), Martyna Czyż (Zespół Szkół Spożywczych i Biznesowych im. Marii Curie-Skłodowskiej w Jarosławiu), Amelia Telega (Zespół Szkół Spożywczych i Biznesowych im. Marii Curie-Skłodowskiej w Jarosławiu). Laureatami ze słowackiej strony zostali – 1. miejsce: Mario Chovanec, Natalia Holodnakova; 2. miejsce: Lilien Bandurova; 3. miejsce: Jozef Dirga (Medzinarodna Kulinarska Sutaz). Wyróżnienia otrzymali: Julius Popus, Samuel Tribus oraz szkoła w Gibraltovcach.
👏🤝Na zakończenie konferencji starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz wręczył podziękowania osobom zaangażowanym w projekt, m.in.: Dorocie Wierzbińskiej-Dubaj (dyrektor Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu), Agnieszce Siwoń, Wandzie Mazurek (obie ZSSiB Jarosław), Robertowi Drewniakowi (dyrektor Powiatowego Ogniska Baletowego
w Jarosławiu), Annie Barszczewskiej, Krystianowi Sasowi (oboje POB Jarosław), koordynatorom ze strony słowackiej, którymi byli: Marcel Tribus, Ján Holodňák, Maria Kovacova i Mariana Jusková, a także – po polskiej stronie – Karolinie Starkbus, Elżbiecie Sobejko, Michałowi Basińskiemu oraz Anecie Sidor - pracownikowi Wydziału Budżetu i Finansów Starostowa Powiatowego w Jarosławiu, jak i Sławomirowi Durskiemu, Magdalenie Pszon oraz Monice Maj-Lichończak - zespołowi koordynującemu, złożonemu z pracowników Wydziału Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.