Umjetničke slike Ašk Sarajevo by Badre H.

Umjetničke slike Ašk Sarajevo by Badre H. Umjetničke slike "Ašk" Sarajevo by Badre, unikatan rad kistom umjetnika slikane ljubavlju tehnikom akrila. 🎨

🌿 Umjetnička slika "San Sebilja" na zidu klijenta, 59x35 cm, uz mogućnost izrade i ostalih motiva Sarajeva.  Moguće sve ...
18/06/2026

🌿 Umjetnička slika "San Sebilja" na zidu klijenta, 59x35 cm, uz mogućnost izrade i ostalih motiva Sarajeva. Moguće sve dimenzije i motivi po želji.
📩 Upit/privatna poruka.
🌿 "Nije Mehmed mogao, iako je silu p**a pokušao da živi po redu po kojem živimo mi. Vazda ga grizlo i gušilo, vazda ga malo po malo uzimalo, a on vazda šutio ne bi li ga prošlo. Pa bi se sva njegova ašikovanja i sve njegove ljubavi od početka do kraja svodile na isto, na njegove silne pokušaje da korača svijetom koji nije njegov, niti će kada biti. I dugo je mislio da još nije dostigao taj nivo života na kojem žive svi drugi ljudi koje bi sreo pa je rovio po knjigama, pa svijetom putovao, pa se oko sebe okretao i vazda od drugih prepisivao jer nije vjerovao riječima u sebi.
I u svim je tim pravilima i svim tim načinima najteže uspijevao da izmiri u sebi potrebu da se kloni čuda ovoga svijeta: mogućnosti da ti svaki ovozemaljski insan bude na kliku, na dohvat ruke jer Mehmed je htio svoj mali dunjaluk. Htio da gradi za sebe dom i u njeg' da ulaže sve od svoje snage. Htio da postane nešto bolji vjernik, htio i da radi poštenije što može. Od svojih je ruku izučio zanate, na mnoge se vještine nakalemio, vrijedno radio i dobro zarađivao, pa stekao za sebe kvalitetan glas. I govorilo se često, u gradu i na ulicama, u internet dopisivanjima i šapat mahalama, kako još ima jedan dobar momak odavno prispio za kamena braka. Ponegdje se međutim govorilo i o tome da Mehmedu nije bilo pravo da mu žena druguje sa drugim muškarcem, da u takvo prijateljstvo nije vjerovao, da ga je žuljao i vazda mu smetao i klik i lajk i otvoren prozor, i da jednako ni on nije mogao sebi da dozvoli olahko prijateljstvo sa ženom. Neki bi reci da je i zbog toga sve ove godine ostajao sam, a neki bi drugi bili nešto grublji i kitili uz njeg' pogrdne riječi.
Imao je Mehmed samo jednog prijatelja i njemu govorio o svome stanju. A ja slabašan, taj njegov prijatelj, vazda bi se pred njim stidio sebe, vazda pred njim obarao i pogled i čelo i samo ga slušao najbolje što mogu.
Nisam ga kudio, nisam ispravljao, niti sam mu ikad davao savjet jer Mehmed je bio što ja nisam umio. U Mehmedu su stanovale hrabrosti koje nisam imao, istine koje nisam smio sebi da priznam, pa sam se pred Mehmedom skupljao i skrivao, bojeći se da ne odustane od mog prijateljstva. A možda me zato na koncu i volio jer jedini ga ja nisam napadao, niti uvjeravao da ne treba tako. Slagali se ili se ne slagali, volio sam njegovu iskrenost, njegovu starinu, način na koji izgovara goleme riječi i težinu kojom drži do svega što kaže. I vjerovao mi je i zato mi je i kazao za njegovu Eminu i njihov govor.
I kada mi je ispričao šta joj je sve kazao i u pola priče pokrio lice, ja sam pomislio da me se stidi jer ima nešto teško da mi kaže, da ga je možda pogledala grubo i da mu je rekla neke teške riječi. A nije. Nije se to Mehmed krio od moga pogleda zato što je pred njom izgubio čast. To se Mehmed krio jer je pošla suza iz desnog oka u riđu bradu pa je Mehmed razmazao trag pobjegle suze, pa se ispravio i popravio dah. A ja ostao nijem pred njegovom pričom i samo čekao da govori dalje."

Adis Ahmethodžić ✨

🇧🇦

🌀 Umjetnička slika "Žuta tabija" na zidu klijenta, 35x50 cm. Mogući svi motivi uz željene dimenzije.📩 Upit/privatna poru...
17/06/2026

🌀 Umjetnička slika "Žuta tabija" na zidu klijenta, 35x50 cm. Mogući svi motivi uz željene dimenzije.
📩 Upit/privatna poruka.
🌀 "Kada roditelji ostare, volite ih kako stare, kao što su i oni voljeli vas dok ste odrastali. Pustite ih da razgovaraju, čak i ako pričaju ponavljane priče, imajte isto strpljenje i zanimanje kao oni za vas kad ste bili mali i kad ste nešto pričali. Neka uživaju u svojim prijateljima kao što su to nekada vama dopuštali. Neka uživaju u razgovoru sa unucima jer vas vide u njima. Neka se osjećaju dobro, pustite ih da žive među predmetima koji su ih dugo pratili jer pate kada osjete da razbijate dijelove njihova svijeta. Pustite ih da pogriješe jer ste i vi toliko griješili i nikada vas nisu ismijavali ispravljajući vas. Pustite ih da žive i pokušajte ih usrećiti na posljednjem dijelu p**a koji im je ostao. Pružite im ruku, kao što su i oni vama pružali kada ste počeli činiti prve korake. Poštuj oca svoga i majku svoju, da bi te Bog blagoslovio i da bi dugo poživio na zemlji."

Duško Radović ✨

🇧🇦

🍂 Slika "Sarajevski Rimski most", 50x35 cm. Moguće sve dimenzije i motivi.📩 Upit/privatna poruka.🍂 Njujorški pisac James...
14/06/2026

🍂 Slika "Sarajevski Rimski most", 50x35 cm. Moguće sve dimenzije i motivi.
📩 Upit/privatna poruka.
🍂 Njujorški pisac James K. Flanagan, pisac i veslač, osvajač zlatne olimpijske medalje na Olimpijskim ljetnim igrama 1904. godine, prije svoje smrti 1937. svojim unucima napisao je dirljivo pismo o najvećim životnim vrijednostima i porodici. Flanagan je umro nedugo nakon sastavljanja pisma, a javnosti ga je predočila njegova kći Rachel. Osim njegove rodbine i unuka, od kojih je najmlađi imao pet, a najstariji 11 godina, pismo je oduševilo cijeli svijet.

“Dragi Ryane, Conore, Brendone, Charlie i Mary Catherine, moja draga i mudra kći Rachel tražila je od mene da vam napišem neke savjete, ono što sam naučio u životu.
Svako od vas je najljepši dar od Boga vašoj porodici i cijelom svijetu. Sjetite se toga uvijek, posebno kada sumnjate u sebe i kada ste obeshrabreni. Ne plašite se nikoga i ničega i živite punim plućima.
Slijedite svoje želje i nade bez obzira na to koliko su teške i koliko se razlikuju od tuđih. Ljudi često ne rade ono šta žele ili što bi trebalo jer konstantno razmišljaju šta će drugi misliti ili reći. I zapamtite još jednu bitnu stvar. Ljudi koji vam ne donesu supu kada ste bolesni ili ako nisu pored vas kada ste u nevolji, nisu bitni i nisu vam potrebni.
Svi smo mi sasvim obični ljudi. Neki nose preskupu odjeću ili imaju velike titule ili moć i misle da su iznad svih ostalih ali nije tako. Oni imaju iste sumnje, strahove i nade. Jedu, piju, spavaju, kao i sav normalan svijet.
Kada porastete i dobijete djecu, uvijek imajte na umu staru irsku poslovicu: "Hvalite djecu i ona će cvjetati!"
Budite dobri i uvijek pomažite ljudima, posebno slabijima, onima koji su uplašeni i djeci. Svi oni nose neku svoju tugu i potrebno im je vaše saosjećanje.
Nemojte se pridružiti vojsci ili bilo kojoj drugoj organizaciji koja vas trenira da ubijate. Rat je zlo. Sve ratove su započeli ljudi koji su prevarili mlade muškarce da mrze i ubijaju jedni druge. Oni prežive i kao što su započeli rat olovkom i papirom, završavaju ga na isti način.
Čitajte knjige koliko god možete. One su predivan izvor uživanja, mudrosti i inspiracije.
Uvijek budite iskreni. Putujte kad god možete, posebno dok ste mladi. Ne čekajte da imate dovoljno novca ili dok se sve kockice ne slože. To se nikada ali nikada ne događa.
Izaberite posao ili profesiju koju ćete voljeti. Naravno, bit će i teških trenutaka ali posao vam treba biti uživanje.
I ne galamite! To nikada ne uspijeva, a povrijeđuje i vas i druge. Svaki put kada sam galamio, doživio sam neuspjeh.
Uvijek ispunjavajte obećanja koja ste dali djeci. Nemojte govoriti “Vidjet ćemo” ako znate da je odgovor “Ne”. Djeca očekuju istinu. Dajte im je s ljubavlju i dobrotom.
Nikad ne govorite nekome da ga volite ako nije tako. Živite u harmoniji sa prirodom: izađite napolje, obiđite šumu, planine, mora, pustinje. To je veoma važno za dušu. Grlite ljude koje volite. Recite im sada koliko vam znače, ne čekajte da bude prekasno.”

🇧🇦

🍂 Slika "Dvoglasje" kao želja klijenta. Platno, 70x45 cm. Moguće sve dimenzije i motivi.📩 Upit/privatna poruka.🍂 "Neki l...
10/06/2026

🍂 Slika "Dvoglasje" kao želja klijenta. Platno, 70x45 cm. Moguće sve dimenzije i motivi.
📩 Upit/privatna poruka.
🍂 "Neki ljudi prežive i pričaju o tome. Neki ljudi prežive i zašute. Neki ljudi prežive i stvaraju. Svako se na svoj način nosi sa nezamislivom boli, i svako ima pravo na to, bez osuđivanja. Dakle, sljedeći put kada pogledaš nečiji život požudno, sjeti se. Možda ne želiš izdržati ono što oni sada podnose, u ovom trenutku, dok sjede tako tiho pred tobom, i izgledaju kao mirni ocean na sunčanom danu."

N. Gill ✨

🇧🇦

💦 Slika "Životna plovidba", 50x35 cm, kao želja klijenta. Mogući svi motivi i dimenzije.📩 Upit/privatna poruka.💦 "Za 100...
07/06/2026

💦 Slika "Životna plovidba", 50x35 cm, kao želja klijenta. Mogući svi motivi i dimenzije.
📩 Upit/privatna poruka.
💦 "Za 100 godina, 2.126. svi ćemo biti pod zemljom. Neki drugi ljudi će živjeti u domovima za koje smo se mi teško borili da ih izgradimo i posjedovat će sve ono što mi danas imamo. Sva naša imovina bit će u rukama drugih ljudi, možda i onih koji neće ni znati ko smo bili, a auto na koji smo potrošili bogatstvo vjerovatno će biti na otpadu. Naši potomci vjerojatno neće znati gotovo ništa o nama i rijetko će nas spominjati. Koliko od nas poznaje oca svog djeda? Nakon naše smrti, pamtit će nas nekoliko godina, a kasnije naš život, naše fotografije, naša djela otići će na smetljište zaborava. Možda bismo, kada bi više razmišljali o tome, shvatili koliko je snage i vremena potrošeno na nepotrebno zgrtanje svega što imamo. Kada bismo više razmišljali o tome, sigurno bi se promijenio naš pogled na svijet, bili bismo drugačiji ljudi, vjerovatno bi bili bolji jedni prema drugima. Želimo imati sve više i više, a jako malo vremena ostavljamo za ono što je zaista vrijedno u našem životu. Na žalost, ovo sve više postaje stil našeg života. Sigurno bismo više uživali u onim šetnjama u koje nikada nismo otišli jer smo se borili za prolazno, uživali bismo u onim neuzvraćenim zagrljajima, onim poljupcima naše djece, roditelja i naših ljubavi, onim šalama koje nikada nismo imali jer nismo imali vremena za njih. To bi sigurno bili trenuci koji bi nam danas dok pričamo o njima izmamili osmijeh na lice i toplinu srca. Ispunili bismo naše živote sa više radosti, nego što nam je donijelo prolazno bogatstvo. I to je ono što dan za danom rasipamo zbog životne pohlepe. Šteta. Ali, dobra vijest je da ima još vremena za nas, a koliko ga ima to sada ne znamo. Možda 30 godina, 20 ili 10, a možda i samo još koji mjesec, sedmicu, dan ili sat. Razmislimo o tome."

🇧🇦

🌺 Slike "ProzorI djetinjstva", 50x35 cm. Moguće sve dimenzije i motivi.📩 Upit/privatna poruka.🌺 "Dovela sam mamu da živi...
04/06/2026

🌺 Slike "ProzorI djetinjstva", 50x35 cm. Moguće sve dimenzije i motivi.
📩 Upit/privatna poruka.
🌺 "Dovela sam mamu da živi kod mene, zauvijek. Ništa nisam unaprijed planirala, samo sam jednog dana riješila i dovela je, s jednim koferom. U koferu su bile tople hulahopke, papuče na kojima je izvezeno: "Najbolja baka na svijetu!" (poklon od moje djece), topla kućna haljina, spavaćica i, iz nekog razloga, jastučnica. Mama se sama spakovala.
Već tri nedjelje živi kod mene ta stara djevojčica kojoj kao da su opet četiri godine. Sićušna, sa snježno bijelom punđom, u hulakopkama malo zarozanim oko članaka, šetka po stanu, tapka u svojim toplim papučama.
Pažljivo zastane na pragu sobe, pa visoko podigne nogu i pređe neku nevidljivu prepreku. Smješka se psu u hodniku. Čuje nevidljive ljude i svakodnevno mi priča novosti o njima. Stidljiva je i puno spava. Gricka čokoladicu koju joj uvijek ostavim u sobi i pijucka čaj. Drži šalice objema rukama jer joj ruke drhte. Strašno se plaši da izgubi burmu, da joj ne spadne s tankog prsta, pa stalno provjerala je li na mjestu.
Najednom vidim koliko je stara i bespomoćna. Samo se prepustila, predala i prestala da bude odrasla. Sasvim mi je povjerila svoj život, do najmanje sitnice. Najsretnija je kad sam kod kuće. Kad dođem, ona odahne s toliko olakšanja, da se trudim da dugo nije sama.
I opet svaki dan kuham juhu za ručak, kao djeci u djetinjstvu, i opet se na stolu pojavila tacna s kolačima.
Šta osjećam? U početku je to bio užas. Bila je tako nezavisna, tri godine poslije očeve smrti željela je da živi sama. Razumijela sam je prvi put u životu, u osamdesetoj godini moja mama je radila ono što je sama željela. A onda je taj prokleti virus slomio moju mamu. Dva mjeseca bolesti su učinila svoje i njena psiha je popustila.
Sada osjećam poštovanje prema tom krhkom, dragom biću. Osjećam samo ljubav i nježnost. Dobro razumijem kuda to vodi, ali iskreno želim da na tom putu bude sretna, uz voljenu kći, u toplini i udobnosti mog doma. Uz domaće pite i kolače. Ostale stvari joj ionako više nisu važne.
Sada kod kuće imam kćer od osamdeset tri godine i sretna sam što mi je Bog dao priliku da je usrećim na zalasku, a moj budući život smirenim, bez kajanja.
Mama, hvala ti što si sa mnom. Molim te, ostani što duže."

Mila Miler ✨

🇧🇦

🌿 Slika "Velika Aleja",50x35 cm, kao želja klijenta Moguća izrada svih željenih motiva i dimenzija.📩 Upit/privatna poruk...
02/06/2026

🌿 Slika "Velika Aleja",50x35 cm, kao želja klijenta Moguća izrada svih željenih motiva i dimenzija.
📩 Upit/privatna poruka.
🌿 "Reče stara iscjeljiteljica duše:
Ne bole leđa, boli teret.
Ne bole oči, boli nepravda.
Ne boli glava, bole misli.
Ne boli grlo, boli nemogućnost izražavanja ljutnje.
Ne boli stomak, boli ono sto duša ne može podnijeti.
Ne boli jetra, boli bijes.
Ne boli srce, boli ljubav.
I to baš ona ljubav koja sadrži najmoćniji lijek."

Ada Luz Markuez ✨

🇧🇦

💦 Slika "Voda sa Jordana", 50x35 cm. Moguće sve dimenzije i motivi.📩 Upit/privatna poruka.💦 Testament hadži Makse Despić...
01/06/2026

💦 Slika "Voda sa Jordana", 50x35 cm. Moguće sve dimenzije i motivi.
📩 Upit/privatna poruka.
💦 Testament hadži Makse Despića:
1. Imam u mome dolafu sve što treba za pogreb, a to je košulja i gaće, čarape, u čemu sam se kupao u Jordanu, i jedna boca svete vode sa Jordana, da mi umiju obraz i ruke.
2. Jedan bijeli, nebojadisan sanduk, pod glavu jedan jastuk napunjen talašom i više ništa, da me pokriju po licu sa jednim bijelim pokrovom donijetim sa Jerusalima, tespilj i ikonu na prsa i onda je sve gotovo. Odmah da se stavi kapak od sanduka i zaklopi da me niko ne gleda i od mene pravi izložbu.
3. Pred ikone na pod prostre se serđaza Špirina i sanduk na podu na serđazi, više glave na crnom tabaku jedan čirak, jedna svijeća i kadionica kućna, bakrena, neću da se uzima tuđa srebrna.
4. Po kapku sanduk da se pokrije, ima jedan veliki pokrov jerusalimski bijeli i klinčića (rajsingli) da se pripne po kapku, da ne spada.
5. Svaki prijatelj kod kuće koji dođe neka se samo prekrsti i da ne sjedi pored mene mrtva.
6. Pošto budem spremljen, kroz tri-četiri sahata da me odnesu u crkvu i ostave da u crkvi prenoćim. Dva ili tri siromaha neka budu u crkvi za dobru nagradu.
7. U crkvu neka dođu kola crna sa dva konja treće klase, sveštenik samo jedan u crnoj odeždi, petero djece sa čiracima u crnim odeždama.
8. Jedan krst drveni više glave na grobu da se usadi sa natpisom "Hadžija Makso Despić“, bez crnog šlajera na krstu i bez ikakvog cvijeća.
9. Kod kuće uveče da niko ne dolazi da sjedi i puši, pije kafu, đumbuse stvara, smije se i vrišti kao da je svadba i veselje – to ne čine ni divljaci u Africi, što se radi u nas u Sarajevu kada mrtvac leži u kući. U pametnog naroda ko dođe na sažaljenje ni kafa se ne pije.
10. Posmrtnice da se ne prave nikako, da se javlja svoj Evropi: Umro je Makso Despić – to je budalasta moda.
11. U crkvi da se podijeli rodbini u ruke ima 66 svijeća sa Jerusalima koje su bile zapaljene na Hristovu grobu, onom svetom vatrom koja se iznosi sa Hristova groba svake godine na Veliku subotu, u pola dana.
12. Crninu za mnom kao žalost niko da ne nosi.
13. Šest fijakera treba da se rodbina vrati sa groblja.
14. Ima običaj da mrtvaca obriče, berber ga obrije, namaže ga pudrom, nabijeli, obraze narumeni i gubice namaže karminom, obuku mu frak i cipele od laka, crne pantole – kao da se spremio na bal, sačuvaj Bože! To se kod Maksa dogoditi neće.
15. Na kola cvijeće i vijenci ne smiju se metati i kititi.
16. Četiri parastosa u godini po pravoslavlju učiniti i to sva četiri na grobu, a kod kuće ne smije biti nikakav skup ni gozba. Kroz mojih 60 godina mladoga života u Maksinoj kući je svake godine najmanje 100 persona i više sjedilo, bivala formalna pozorišta, davale se predstave sa vojničkom muzikom, kako bi bolje goste svoje zadovoljio. Svemu na ovome lažnome svijetu ima svršetak i kraj. Zato Makso u miru da počiva u grobu svome. Nakuco se čaša, napjevo pjesama, napio se raja sa mednih usana, slasti nema kojoj sam ja prašto, pa ako mi gori duša – barem ima zašto! Makso je proveo ovaj laživi svijet u svakom veselju i izobilju 60 godina (sada mu je 84), putujući obišao pola svijeta, nauživao se svake slasti i ljepote, malo da će ko skončati svoj život tako kao Makso. Maksi je Bog dao sva blaga ovoga svijeta u sretnoj njegovoj djeci i porodu, koje ostavlja poslije sebe, pa da i oni budu dika i ponos na uslugu srpskome narodu.
Poslije moje smrti ostavljam sirotinji, bez razlike vjere – onoj sirotinji da se podijeli, koja ne prosi po sokaku, nego onima koji na godine sjede kod kuće nemoćni, stari i bolesni iz kuće ne izlaze. Veliki Petar, car r***i, obuče jednom prosjačke haljine, uzme štap u ruke i prosio je osam dana. Kada se vratio u dvor, donio je sitno 200 rubalja, pa reče ženi carici:
"Da bijah još osam dana prosjak, ostao bih posve u prosjacima. Dobro se živi, svijet daje, a brige nikakve!“
Srpskoj sirotinji 1.000 dinara – društvu Kola srpskih sestara.
Rimokatoličkoj sirotinji 500 dinara.
Muslimanskoj sirotinji 500 dinara – društvu Merhamet.
Jevrejskoj sirotinji 500 dinara – društvu Societad de visitar dollentes.
Ovo je moja naredba i služi samo za mene, a neka bude pouka svakome živome bratu i prijatelju koji bude imao svijesti i razuma u glavi. Amin."

🇧🇦

🌿 Slika "Stari", platno, 50x70 cm kao želja klijenta. Moguće sve dimenzije i motivi.📩 Upit/privatna poruka.🌿 "Kada dotak...
30/05/2026

🌿 Slika "Stari", platno, 50x70 cm kao želja klijenta. Moguće sve dimenzije i motivi.
📩 Upit/privatna poruka.
🌿 "Kada dotaknete nečiji život - to je privilegija.
Kada dotaknete nečije srce - to je blagoslov.
Kada dotaknete nečiji um - to je čast.
Kada dotaknete nečiju dušu - to je trijumf.
Kada dotaknete nečiji duh - to je čudo."

dr. Jeff Mullen ✨

🇧🇦

🌿 Slika "Blagajska tekija", 50x35 cm. Mogući svi motivi i željene dimenzije.📩 Upit/privatna poruka.🌿 "Rekla samIzgubila ...
26/05/2026

🌿 Slika "Blagajska tekija", 50x35 cm. Mogući svi motivi i željene dimenzije.
📩 Upit/privatna poruka.
🌿 "Rekla sam
Izgubila sam svoje srce
Negdje između Vrha i Dna
Negdje gdje te Ašk zarobi
Pri poletu Dobrih ptica
Zaveže ti ruke
Oči pokrije
I Korak zaledi
I nemaš druge
Nego da Krilom duše zamahneš
Između sureta i susreta
Ihdines siratal mustekim
Za puninu leta
Do ove neizbježnosti
I kapija grada
Niko se nije rodio
A da mu srce nije odmaklo
U rukama Kismeta
Tragajući za Ruhullahom
Negdje pri kraju neba
Nit živ
Nit mrtav
Kuli er-Ruhu min emri rabbi
I taj Ružičnjak prepun zvijezda
Osim gdje je srce
Ne može se naći
Rekao si:
Znam te kao obećanje
Kao Ašk koji će me obuzeti
Čekajući na Tvoja lutanja
Moj Gospodar
U meni je vatru rasplamsao
I ja se zarekoh da ću šutjeti
Oduvijek
Tvoje srce se prostire
Kao zastor neba
Nit početka nit mu kraja ima
Kako bi ga ikada mogla naći
Da iz moje Duše nije uzdignuto
Onda kada su mu krv prolili
Ne znajući da je besmrtno
Umor me nije obuzeo
Niti san nadvladao
En nefsu el mutmeinna
Utopljena u svjetlost
Onog koji robuje
On je Tvoj vid, korak
Govor i sluh
Pa, zar On, od Tebe Tebi
Nije dovoljan?"

Amra Bulut ✨

🇧🇦

Address

Sarajevo
71000

Opening Hours

Monday 09:00 - 19:00
Tuesday 09:00 - 19:00
Wednesday 09:00 - 19:00
Thursday 09:00 - 19:00
Friday 09:00 - 19:00
Saturday 09:00 - 19:00

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Umjetničke slike Ašk Sarajevo by Badre H. posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share