31/01/2026
SLASTI A STRASTI MALÉ SOUSTRUŽNICE ::::::Pár přátel a kamarádek ví, že jsem se potýkala přes tři měsíce s výpadkem výroby. V polovině října minulého roku se mi porouchal hlavní kopírovací soustruh. /podotýkám, že velké podniky, které se zabývají opravou starých soustruhů mají čekací doby až půl roku/ . Mnou zvolený šikovný opravář přijel v druhé polovině listopadu a začal postupně rozebírat část s motorem a převodovkou. V převodovce bohužel našel úplně rozpadlá ozubená kola . Tak jsme za pomoci hodného souseda naložili motor a převodovku do opravářova auta a ten odjel s tím, že zjistí jak to půjde spravit. Smůla je, že se stroje už nevyrábějí /TOS Trenčín/ a zásoby náhradních dílů, které by mohly být někde ve skladech tak pravděpodobně skončily ve sběrných dvorech. Prostě po celé republice a na Slovensku převodovku nesehnal. Tak co teď!! Měli jsme dvě možnosti - buď udělat převodovku za zakázku , každé kolo /celkem asi 9 kusů/ přímo podle původní velikosti - to ovšem představovalo výraznou finanční částku a samozřejmě delší čekací dobu výroby a montáže. Tak jsme zvolili levnější variantu, která mi vyhovovala a to, že bude nový motor bez převodovky, soustruh bude jen na jeden počet otáček bez řazení. Což mi nevadilo, naposledy jsem na soustruhu řadila rychlosti kvůli soustružení z měkkého dřeva. Motor na objednávku přišel těsně před Vánocemi a to jsou v každé rodině úplně jiné starosti, než nějaká oprava. Tak po novém roce bylo stanoveno datum, kdy přijede opravář i s elektrikářem /bez odborníků to bohužel nejde/. A chlapi byli šikovní a v pátek 16.ledna motor namontovali s spustili. !!!!!!! že se vždycky něco po.ere - klínové řemeny, které jsem koupila, tak neseděly, chlapi museli sehnat nové delší. Ve městě ve dvou obchodem o půl druhé už zavřeno, já se chytala za hlavu a v duchu nadávala, ale podařilo se v sousedním městě sehnat požadované množství řemenů a v šest večer bylo hotovo!!!!!!! . Sbalili si nářadí a odjeli . Já v rozverné náladě prožila víkend a už se těšila na spuštění soustruhu a samotnou výrobu. V pondělí a v úterý ještě balila a dokončovala rozdělanou práci na pile a ve středu - Hurá - jdeme na to !!!! Ale ouha, nejde strojní posuv. Při předtáčení materiálu a pak při samotném kopírování dosti nezbytná záležitost. Tak si říkám, no stroj chvíli nešel, v dílně je chladno, bude to všechno zatuhlé. Tak jsem soustružila pár paliček s ručním posuvem . Motat kolcama ručně u paliček dlouhých 12 až 15 cm, dobrá, dá se to, ale co s nožkama pod židle, které mají 40 cm?? Tak to teda nedám. V noci jsem nemohla bolestí rukou spát. Tak jsem ve čtvrtek kontaktovala opraváře, zda by mohl v dohledné době přijet a opravit ten strojní posuv. Šikovný a moudrý ten chlap mi poradil, že co nejdříve musím vyčistit, zkontrolovat, namazat, projet rychloposuvem, kam dolít olej . Tak jsem koupila doporučený čistící a mazací sprej a vše podle rad udělala. A v pátek celé dopoledne nervózně chodila kolem soustruhu a měla strach ho pustit, zda vše bude jak má být a soustruh půjde. Nachystala polotovary na andělky a odpoledne ve tři už mi nervy pracovaly na plné obrátky a tak jsem soustruh pustila. A světe div, vše je opravdu jak má být a soustruh si spokojeně přede. Takže už můžete objednávat, co potřebujete nasoustružit, jen nejdříve musím dodělat všechny resty, co se mi za ty tři měsíce nakupily