29/10/2025
🥧🍎 Almás-vaníliàs ràcsos pite 🥧🍎
Maradt pár darab alma itthon...de kevés lett volna egy igazi almàspitéhez, így mivel a vanília puding - szerintem - minden gyümölcs barátja 😉, kipótoltam a pite tölteléket 😅
Ha tetszik az ötlet, próbáljátok ki 👇
A tészta:
• 30 dkg liszt
• 8 dkg margarin
• 7 dkg zsír
• 7 dkg cukor
• 1 db tojássárgája
• egy csipet só
• egy kávéskanál sütőpor
• egy csomag vaníliás cukor
• egy evőkanál tejföl
Almás töltelék:
• 6 db nagyobb alma
• 5-6 evőkanál cukor (ízlés szerint)
• 2 kávéskanál őrölt fahéj
• egy csomag vaníliás cukor
Vaníliás krém:
• 2 csomag vanília puding
• 5-6 evőkanál cukor
• 6 dl tej
+
• maradék tojásfehérje a kenéshez
A hideg vajat és a zsírt összemorzsoljuk a liszttel és a sóval. Hozzáadjuk a többi hozzávalót és gyors mozdulatokkal összegyúrjuk, míg sima tésztává össze nem áll. Folpackba csomagolva min. 30 percre hűtőben pihentetjük.
A töltelékhez lereszeljük a meghàmozott almàkat, hozzáadjuk a cukrot és ízesítjük a fahéjjal és vaníliás cukorral. A pudingot a szokásos módon elkészítjük a kevesebb tejjel.
A hűtőből kivett tészta 2/3-át kinyújtjuk és a kivajazott, lisztezett pite- vagy süteményformába simítjuk úgy, hogy a sütőforma széléig érjen. Megtöltjük a kissé kihűlt pudinggal, majd az almàs töltelékkel. A tészta másik felét kinyújtjuk és derelyeszaggatóval vagy késsel csíkokat vágunk belőle és rácsos alakzatban kidíszítjük a sütemény tetejét, majd a túllógó széleit visszahajtjuk. A végén a tetejét a maradék tojással megkenjük.
180 fokra előmelegített sütőben alsó és felső sütésen 40-50 percig sütjük.