10/03/2026
Elgurult a gyógyszerem 😀. Van egy mondat, amitől borsódzik a hátam magánemberként és szakemberként is: „ez csak albérlet lesz”. Nemrég árajánlatot kértek tőlem egy kiadásra szánt lakás átalakítására. Nappali + két szoba, nagyváros, jó lokáció. Korábban egy idős néni lakott benne, a holmijait elvitték, de maradt minden más: régi burkolatok, régi radiátorok, régi beépített bútorok, régi ajtók. Mondtam pár egyszerű, tényleg költséghatékony ötletet: egy kis alaprajzi korrekció, néhány korszerűsítés, pár okos beavatkozás. Nem luxus, nem design-parádé. Csak annyi, hogy a lakás élhetőbb és értékesebb legyen. A válasz: „á, ide ilyesmi nem szükséges. Ezt úgyis csak kiadni fogjuk.” Ilyenkor komolyan elgurul a gyógyszerem: Milyen bérlőt szeretnél? Megbízhatót és igényeset? Mennyiért szeretnéd kiadni? Minél több pénzért? Van egy rossz hírem: az igényes bérlő nem szeretne igénytelen lakásba költözni. Az albérlet nem egy ideiglenes raktár, ahol a kicsit foltos ágymatrac is megteszi és a te megunt és kidobott előszobaszekrényed. Az albérlet ugyanúgy az otthont jelenti valakinek, mint neked a te otthonod. A bérlőnek ott folyik az élete. Ott alszik, főz, dolgozik, sír, nevet, gyereket nevel. Emlékei lesznek az ott töltött hónapokról, évekről, eseményekről. Ott vannak a személyes és kedvenc tárgyai, ott fogad vendégeket. Akkor is, ha csak egy évre költözik be, vagy akár csak néhány hónapra. Gondolj bele valamibe. Ha pár napra szállást foglalsz valahol, általában eggyel jobbat szeretnél, mint az otthonod. Mert az élmény része a környezet minősége. Ehhez képest sok tulajdonos azt gondolja, hogy valaki egy teljes évig szívesen él egy félkész, rosszul használható lakásban, pedig ilyenkor egy teljes élet költözik be a lakásba. És van még egy visszatérő probléma: a tulajdonos „ízlése”. Vagy inkább annak erőltetése. Új építésű lakásokban is rendszeresen azt látom: „majd az asztalos kitalálja”, „a Béláéknak is csinált már bútort”. Az eredmény leginkább aránytalan, olcsó, katasztrofális beépített bútor, rossz minőségű burkolat, ócska beltéri ajtó és nem működő tér. Ajtók, amik egy-két év alatt feláznak, nyikorognak, nem csukódnak, csak ha bevágja őket a huzat. Mindez vadonatúj lakásokban. Ugyanez történik üzlethelyiségeknél, bérbeadó irodáknál is. A tulajdonosok legtöbbször úgy akarnak kiadni egy helyiséget, hogy nem hajlandók minimális korszerűsítésre sem, ragaszkodnak a saját – sokszor nem létező – ízlésükhöz, és közben magas bérleti díjat szeretnének kérni, pedig egy üzlethelyiség, iroda sem raktár. Ott márka épül, ott ügyfélélmény születik, ott bevétel termelődik. Az ingatlan hosszú távú befektetés. Ha ezt megérted, jobb bérlőid lesznek, magasabb bérleti díjat kérhetsz, és kevesebb problémád lesz. Ha nem érted meg, folyamatosan a jó és rendes bérlőt fogod keresni. Van egy nagyon egyszerű szabály: olyan lakást, üzletet, irodát adj ki, amiben te magad is hajlandó lennél élni, dolgozni. Mielőtt kiadsz egy ingatlant, tedd fel magadnak a kérdést: beköltöznél ide egy évre az összes személyes holmiddal együtt? Mellékletben saját terveim közül egy random válogatás, nem letöltögetett képek. :)