Dalmer-birtok terményei

Dalmer-birtok terményei Frissen vihető, vehető terményeinket jelenítjük meg, hogy a szedéstől, aratástól, szüreteléstől minél hamarabb az asztalodra kerüljenek.

Online rendelési lehetőség: https://bolt.mohacsikosarbevasarlokozosseg.hu/termelok/dalmer-peter-dalmer-birtok-11 Dalmer Péter őstermelő és kistermelő - Mohács-Szőlőhegy

Feleségemmel és 5 gyermekemmel élek külterületen, a birtokunkon, ahol a család önellátásából indulunk ki és így jutunk a felesleg eladásáig, ami a garancia arra, hogy a legnagyobb gonddal, figyelemmel és a lehető legtermészetesebb

módon termeljük meg és dolgozzuk fel terményeinket.

Így lesz a vevőink számára is magas minőségű az áru, hiszen a családunk asztalára is ugyanaz kerül nap, mint nap. A biodiverzitás és ökologikus gondolkozás vezérel, így folyamatosan bővítjük 2009 óta a birtok méretét és fajgazdagságát, illetve mulcsolunk, sőt komposzthagyó mélymulcsos kertrészünk is egyre nagyobb és gazdagabb. Igyekszünk a lehető legjobban a természetes folyamatok segítői lenni. Minél inkább permetszer nélkül. (Sajnos még nem 100%-ban sikerül mindent így megmenteni, de igyekszünk tanulni a megfelelő módszereket.) Műtrágya nem fordul elő nálunk, csakis közeli állattartóktól szerzünk be trágyát a talajjavításhoz. Hibrid fajokat is kerüljük, igyekszünk saját magfogással dolgozni, tájfajtákat gyűjteni, azokat újra- és újravetni minden évben. Termékpalettánkon gyümölcsök, zöldségek, fűszerek, tyúktojás, savanyúságok, (ecetes és fermentált egyaránt) befőttek, szörpök, gyümölcslevek vannak, abszolút szezonális kínálattal. Feldolgozott áruink tartósítószerek, színezékek nélkül készülnek. Csomagolóanyagainkat igyekszünk minimalizálni és újrahasználató/újrahasznosítható anyaggal megoldani. A gombatermesztés a következő lépés, amin már dolgozunk, hogy mielőbb emelhessünk a termelt mennyiségeken, hogy eladni valónak is jusson. Valamint reméljük, hogy hamarosan családi gazdasággá válhatunk. Célunk támogatni azokat, akik az 50 km-es diétát akarják tartani, illetve minél tisztább, egészségesebb ételeket fogyasztani, vagy a helyi értékeket erősíteni. Vedd a helyit és a frisset, egészségeset!

     Végre, ez is készen!Ma befejeztem a levendulák idei első metszését, kb. 50-60 tő van most a birtokon több helyen.Eg...
24/03/2026



Végre, ez is készen!
Ma befejeztem a levendulák idei első metszését, kb. 50-60 tő van most a birtokon több helyen.
Egy-két tő kivételével mind saját szaporítás már. Vannak 2 évesek és 10+ évesek is. Amelyik tő már nem 1-2 éves kicsi bokorka, azt mind ugyanolyan elven, nagyon megmetszem ilyenkor: minden ágat a lehető legjobban, vagyis az ágon látható legelső, a tőhöz legközelebb eső hajtáskezdemény felett vágom le. Főleg az intermedia (vagy másnéven angol) fajtákat, mert azok óriási hajtásokat hoznak minden évben, így hajlamosabbak a felkopaszodásra és a fásodó àgak elhalására. Szóval a töveket igencsak kicsire vágom vissza, afféle kis félgömbre, ahol igyekszem az alsó, földhöz közeli ágakat igazán kicsire, még rövidebbre vágni, mint az igazított félgömb.
A levágott hajtásokat itt éppen a tövek közti mulcsolásra használom, de az alsó tavalyi új hajtásokból, amik még nem hoztak virágos szárat se, dugványozok is ilyenkor. Nem ez a fő szezonja a félfás dugványoknak, de még nagyobb sikerrel lesznek életerős új növényeim ilyenkor, mint nyár végén.
Gyanítom, könnyebben jön létre a gyökerezéshez optimális 20 fok a szaporítótálcákban, mint a rekkenő hőségben, amikor a levegő páratartalma is túl alacsony a vizet felvenni nem képes ágacskáknak.
A lényeg, hogy idén is szàmíthattok eladó növendèk levendulákra! 😉

Te is oda vagy a virágzó évelőkért vagy a lepkecsalogató, illatos levenduláért?

                    Igen, most már igazán itt a tavasz!Ilyenkor úgy beindul minden, hogy ezer posztot kéne írnom, annyi ...
13/03/2026




Igen, most már igazán itt a tavasz!

Ilyenkor úgy beindul minden, hogy ezer posztot kéne írnom, annyi minden történik!
Persze a teendő is sok, így csak 1-2 szezonkezdő eseményt mutatok most be.

Minden évben rendszerezem a magjaim tavasszal, meg magfogási szezon végefelé, aztán mégis eluralkodik a káosz egy idő után…
Szükséges volt megint egy nagyobb leltàr és szanálás a magos dobozaim kupijában!

Mindent kipakoltam a kinti munkás asztalra. Minden szanaszèt, összekeveredve, néhány zacskó kiszakadva, magok szètpotyogva… Persze a nagyja rendben, csak szökevények mindig vannak! 🙂
A lényeg, hogy keveredés van és nem úgy van minden mag, ahogy a munkák, a vetések igénylik és félő, hogy kimaradnak fontos dolgok, kertbarátoktól kapott vagy a télen rendelt újdonságok magjai, ha nem teszem be jó helyre.

A rendszerezés alapja a vetési idő nálam. Én így tudok kiigazodni köztük. Így lesz ilyen doboz: március, április (köztük külön doboz a baboknak, mert annyian vannak… 🤣 ), május és nyár meg ősz. Valamint van egy doboz külön a házközeli magaságyásáokhoz, vagyis az “uszikerthez”, ahogy eltanultam egy kertész barátnőmtől, mert ezeket folyamatában többször vetem, hogy mindig legyenek friss retkek, tépősaláták, répák, spenót és más zöldek.

Valamint a mindenképpen palántázni valók kerülnek egy külön dobozba, mert azt tekinthetjük külön vetèsi időnek a márciusi kinti növényektől is. Úgyis màsik napon vetem őket a szabadföldiektől.

És még egy kör külön szorul: a virágok.
Sajnos vagy nem sajnos, de nagyon praktikus és haszonelvűen működöm, így az egynyári virágok extra tevékenységnek, amolyan “luxuscikknek” számítanak nálam, így vagy sor kerül rájuk, hogy kivetek belőlük, vagy elmaradnak sajnos a fontosabb; ehető vagy gyógyító tulajdonságúak mellett.

Idén végre felszabadult egy szekrény az egyik hűvös, de száraz présházikónkban, ahová bepakoltam a rendszerezés után a dobozokat. Itt nincsenek útban, mint eddig a kamrában, de mégis könnyedén elérem őket, mikor vetni akarok. Így nagyon reménykedem, hogy jobban megmarad a rend, mint eddig!

Ezen felül örülünk a sok hagymás és más korai virágnak, az egyik napról a másikra kihajtott spárgáknak, a medvehagymáknak, a virágzó manduláknak… Drukkolunk a kajszibarackoknak, hogy ne jöjjön hirtelen hidegbetörés, ami elintéznè az egész idei termést. Ahogy a kiviknek se kellene már erős fagy, mert azok is megindultak már.

Még hátra van a hétvégén egy nagyobb kör cserje és facsemete ültetés. Itt sorakoznak kötegben a 10milliófásoktól kapott kis cserjék is, hogy tovább zöldüljünk!

Ezek az eddigiek nagyjából, de az egész hétvégét kint fogjuk tölteni és haladni!
Végre!

Nektek is viszketett már a tenyeretek, ugye?
Minek àlltatok neki?

             Sokan kérdeznek tőlünk kertészkedésről, termelésről vagy a természetes anyagokkal való építkezésről az utób...
28/02/2026



Sokan kérdeznek tőlünk kertészkedésről, termelésről vagy a természetes anyagokkal való építkezésről az utóbbi években.

Az első, amit ilyenkor visszakérdezek, hogy elmondhatom, nekünk mi vált be, de nálatok milyen a talaj és hol van egyáltalàn? Északon? Délen, mint mi? Vagy az Alföld közepén? Völgyben? Szeles helyen?
És leginkább, milyen a talaj?

Hogy nálunk milyen a talaj?
Semmikèppen sem az ideális, előnyös kertészkedni. Kötött, tömörödött, levegőtlen és nem túl nitrogéngazdag… Nyáron, mint a beton!
Szóval ad elég sok teendőt.

Amire viszont tökéletes, az a vàlyogos építkezés! Vagy az agyagozás. 🙂

Amikor elérkeztünk oda, hogy már minden adott a családiházunk építéséhez, egyértelmű volt, hogy a saját agyagunkból, az alapból kiásott talajból készítjük a falazatot. Ennél ökologikusabb nem is lehetne.
Azért nagy falat volt legyártani a teljes ház tégláit. Sokkal nagyobb, mint gondoltuk!

Közben a gyerekeknek mindig adott volt pár földkupac, amiben mehetett a szabad játék! A túrás, a mászás, az ásás, a sarazás… Majd elkezdtek “Gömbiket” gyártani. Csak sárgolyól voltak, amiket a nyári égető nappal kiszárítottak.

Erről rögtön beugrott, hogy láttam valahol már ilyesmit. Így megmutattam a gyerekeknek is 1-2 videót, mi is az és hogy készül az agyag tökéletes gömb kézzel és üvegpohárral. Rögtön fellelkesültek, bár ők nem meditációs tevékenységnek fogták fel, mint az ősi japánok; amit ők dorodangonak neveznek.

Érdemes rákeresni, hogyan tömörödik, formálódik, változik az anyag minősége, struktúrája, mint a lisztnek is ezer féle, míg tészta, kovász, majd kenyér nem lesz!

A végeredmény az alkotó kitartásának függvènyében lesz tökéleteshez közelítő, fényes, nehéz gömb!

Még a 3 éves lánykánk is megcsinált egy kisebbet egyedül, de az 5, a 10 meg a 12 éves is élvezte, többet is készített.

Némelyiket meg is színezték az utolsó rèteg tömörítésekor, ami nagyon látványos lett!

Engem is elvarázsolt az agyag, ahogy tégla, kötőanyag szalmával, vízzel, majd lótràgyával simítóvakolat, homokkal és csirízzel meg vályogfesték lett a házunkban. Ezt is élveztem csinálni, meg a golyókat is és azóta még jobban feszíti a tanulásvágyamat és az alkotói kedvemet a tadelakt technika, amivel pedig hasonló tömörítèssel, plusz terméstes, kémiai kötéssel vízhatlan, sima, akár gömbölyű felületet lehet létrehozni!

Ha minden jól alakul, biztosan arról is beszámolok egyszer!

Titeket varázsolt már el egy termèszetes anyag vàltozása, ezer arca, tapintása?

     Szombaton már az 5. magbörzét tartjuk Mohácson!Ez már kicsit történelem, nem? Ha már egy évente rendezendő eseményb...
19/02/2026



Szombaton már az 5. magbörzét tartjuk Mohácson!
Ez már kicsit történelem, nem? Ha már egy évente rendezendő eseményből az 5.-nél tartunk? :)

Te láttál már olyan paradicsomot, citromot, paprikát, amiben már kicsírázott a mag?Meg merted enni?Már elég sok helyről ...
10/02/2026

Te láttál már olyan paradicsomot, citromot, paprikát, amiben már kicsírázott a mag?
Meg merted enni?
Már elég sok helyről hallottam, olvastam mindenféle rémséget, hogy ez a mérgek, a vegyszerek, a génmódosítás, a ráfújt tartósítószerek, a "gyíkemberek" vagy az "űrlények titkos összeesküvése" az emberek ellen... :D

De mi is áll a jelenség mögött?
Semmi nagyon rémisztő, vagy káros, mérgező nincsen benne, hanem egy természetes jelenség!
Jellemző a fent felsorolt növényeken, de láttam már eperszemen kihajtott, pettyesen zöldellőt gyümölcsöt is, almában is, kukoricacsövön is!
A héten pedig az egyik sütőtökünk belsejében voltak csírázásnak indult magot.
Még pedig azért, mert lassan itt a szezonjuk vége és már igazán érett termések ezek. Főleg az a darab, amit már majd 2 hete felhoztam a tárolóból, hogy majd megsütöm, mert kicsit gyanús volt, nehogy tönkremenjen az állásban!
A jelenség gyökere a védett helyen való növekedés, pont ugyanúgy, mint minden elevenszülőnél, így az ember esetén is, ahogy a test, a méh, a magzatvíz védelmében növekszik a kisbaba!
A neve is innen ered: viviparizmus!
Ami konkrétan az eleven szülést jelenti az állatoknál.
Növényeknél pedig ritkább jelenség, mikor sokáig áll valahol egy termés és a benne levő magban megindul a csírázási folyamat.
Ennek oka, hogy a mag (már letisztítva, a terméshús nélkül is) élő!
Enzimműködés, hormonális folyamatok zajlanak. Van benne egy abszcizinsav nevű anyag, ami gátolja a mag csírázását. Ez felel a mag nyugalmáért a megfelelő csírázási körülmények eléréséig. Ám, ha hosszan tároljuk a termést, benne a maggal és nedves környezet veszi körül a magot, vagyis nem tud kiszáradni, akkor lebomlik ez az anyag és nincs ami gátolja tovább a csírázást. Ekkor kerül előnybe a gibberellin nevű növényi hormon, amit nem fékez tovább az abszcizinsav és indulhat a növekedés! A hosszas tárolás és a messziről érkező gyümölcsök etiléngázos beérlelése is a fékezőanyag lebomlását segítik. Legtöbbször ezért lehet boltok polcairól érkező zöldségek és gyümölcsök belsejében látni.
A tudományos háttér és a mi, vegyszermentesen termelt sütőtökünk is alátámasztja, hogy ekkor a termés még ehető marad, csupán a magok, csírák ehetőségét kell mérlegelni. A tökökből magfogásra szoktuk eltenni, ami ugye jelen esetben érthetően elmaradt és a tyúkok kapták meg a csírázó magokat.
De nyugodtan megettük a tök húsát és ha ti is találtok effélét, ne ijedjetek meg! Csodálkozzatok el nyugodtan a természet folymatain és egyetek tovább! :) Paradicsomok és rokonaik (paprikák, padlizsánok...) esetében a magokat a csírákkal inkább kotorjátok ki, mert esetleg lehet bennünk némi szolanin, de maga a terméshús akkor is ehető.
A csírázás, a növényi generációk sora, az élet továbbadása, főként a magok nyugalmi időszakával, a látható élet nélküli folyamatokkal különösen érdekes!
Lassan megindul újra a vegetáció, illetve már bújnak a hagymás virágok, a hóvirágok nyílnak, de pont a napokban találtunk csírázó gesztenyéket is, amiknek adunk egy esélyt a birtokunk talajába helyezve.

         Hol kezdődik a kertészkedés, a folyamat, a szezon? Min is múlik a termésem, a család étele, egészsége?Amolyan t...
30/01/2026


Hol kezdődik a kertészkedés, a folyamat, a szezon? Min is múlik a termésem, a család étele, egészsége?
Amolyan tyúk vagy tojás kérdéskör ez is.
Főleg, ha a vetéshez hasznàlt magot is magunk fogjuk az előző év terméséből.
Akkor már a tavalyi vetésnèl és a mag minőségén, meg az egész éves növekedésén, termésérlelésen is múlik az idei termés minősége.
(Másik párhuzam a tyúkoshoz képest, amit Kodàly Zoltán is mondott, hogy a gyermek zenei nevelése 9 hónappal a születése előtt, vagy még inkább az édesanyja születése előtt 9 hónappal kezdődik.)
Szóval volt az egyszer valahol 2009 környékén, mikor elkezdtük a birtokunk akkori, kezdő darabkáját (~4-5000 m2) gondozni, hogy vettünk nagydobosi fajtájú sütőtök magot gazdaboltban, meg egy gyógyszers dobozkában kaptunk Péter nagymamája által visszafogott magokat, hogy vessünk sütőtököt is. Ebből indultunk ki. Aztán fogtunk magot minden évben a termésből.
Már az is egy jó alap, ha az ember vásàrol egy tököt, ami szép volt, finom volt és elveti a magját, de ha kicsit komolyabbra akarja fordîtani valaki a dolgot, több dologra is figyelhet, mint egy bizonytalan eredetű termés magjaiból indulni.
Félreértés ne essék, mi is vetünk fajtanév nélküli, ismeretlen eredetű, kapott magokat! Sőt, a sokak által démonizàlt F1-es jelölésűek közül is van olyan, amivel szeretek eljátszani, milyen lesz F2-ben, vagyis a következő nemzedékben, a következő szezonban. Merthogy ez a jelölés nem jelent se GMO-t, se nemzőképtelen/termést nem hozó fajtát, se semmi ördögtől valót. Szimplán annyit jelent, hogy több fajta közös gyermeke, ami visel sok jó tulajdonságot, mert két különböző ágról visz tovább (pl. nagy termést, vagy kevés magvat, vagy ellenàlló, vagy többtemréshullámot hozó, vagy vékonyabb héjú, vagy tovább tárolható…) jellemzőket. Ám az “unokák és dédunokák”, az F2, F3… stb. már bizonytalanabb, hogy mit fog továbbvinni.
De visszatérve a lényegre!
Mikor érdemes magot fogni? Ha találtunk a teréseink közt olyat, ami tetszik, ami finom, ami ellenállt a megpróbàltatásoknak a szezonban, biológiailag érett magokat hozott, beilleszthető a család étkezésébe, másodsorban jól néz ki, feldolgozható, eltárolható… Ez az első rosta, hogy a természet próbákát kiállta!
Vagyis mikor ott sorakoznak a tökök, kiválasztjuk a nekünk legszimptikusabbak kinézetre, méretre. Ez a második szűrés. Kerek, egyenletes, formás, szép színű, elég nagy darabokat kijelölök magfogásra és félreteszem az eladó sorba kerülőktől.
Mikor épp sült/főtt/bármilyen tök kerül az asztalunkra, ebből fogunk. Felvágjuk és a magokat kiszedjük. Itt már szelektálok kicsit megint, mert az elvágott magok a belèvel együtt, mennek a tyúkok elé. Majd később a héjak is, de azt rendszeresen a macskák is kieszegetik, mikor kiteszem a konyhai hulladékot a ház elé, hogy kifelé menet a tyúkoknak felvigye, aki először arra jár. Imádják a sült tököt a macskáink is! (A másik ilyen kedvencük, amit kiszednek a vödörből, az a levesben főtt paszternák, amit mi kiteszünk, mert fás. Érdekes ízlésük van! Más zöldséget nem vadàsznak ki onnét.)
Aztán a magokat kiveszem a belső rostok közül ès kiterítve megszáradnak. Ezt a kályhánk tetején, ahol nincs forróság, csak szárító meleg, vagy a kamra egyenletes, száraz levegőjén szoktuk legtöbbször. (Aszalóba is lehető legalacsonyabb hőmérsékleten, ha olyannak ítéljük meg a környezetet.)
A magok leszáradnak, majd az utolsó emebrri szelekció történik meg; a vékony maghéjat lemorzsolom a magokról, hogy véletlenül se maradjon rajta nedvességet megkötő és könnyen penészedő terméshús és közben a léha (vékony, lapos, könnyű vagyis terméketlen) magokat és a furcsa, görbe, formátlan darabokat is kiválogatom. Ezek is mennek a tyúkoknak továbbhasznosításra. Nehogy prosztata gondjaik legyenek a kakasoknak! 😅
Ezután a tiszta és válogatott magok jól záródó műanyag dobozba vagy befőttes üvegekbe kerülnek pár hónapra, míg az újabb szezonba kivetésre kerülhetnek a talajmenti fagyok után.
Már mondhatnánk, hogy ez is sok szűrés a jó génállomány, fajtaazonosság, a biztos termés érdekében, de az kimaradt még a írásomból, hogy lehet egy termésből is visszavetni, de a tudományos biztonsághoz legalább 6-12 termésből gyűjtsünk magot és az azonos fajba tartozó, de más fajtájú növényektől 250 méter izolációs távolságot tartsunk a kertben! (Vagy irànyított porzással, más izolációs technikával is kell élni). (Heistinger-Hock: Magtermesztők kézikönyve, 2021) Esetünkben a cucurbita maxima fajok tudnak gondot okozni, ha közel ültetjük őket, netálántán a szomszédokét is figyelni kell! Utána már csak azt tartsuk szem előtt, hogy a magok is élőlények és károsodhatnak fénytől, magas vagy nagyon ingadozó hőmérséklettől, nedvesség esetén a penészedéstől, rágcsálóktól vagy molyokt, más kártevőktől, így jó, ha tartjuk a klasszik kamra körülményeket, vagyis a sötét, száraz, hűvös helyet.
Jön a tavasz, elmúltak a fagyos éjszakák, akkor ezek az üvegben pihenő magok.
És ekkor jön az utolsó szűrő a mag életében, az új szezon, a növekedés, az időjárás, a mikroklíma lehetőségei és ha szükséges, a kertész beavatkozása a termésérlelés sikeréig.

És mi is történik, ha ezt évekig tesszük? Esetünkben az utóbbi 16 évben vetünk, magot fogunk, ugyanabba a mikroklímába visszavetjük, majd újra és újra szelektáljuk a sikeres és kívánatos termésket? Egyre jobban pont ide, a mohácsi Szőlőhegy délkeleti lejtőjére alkalmazkodott, finom sütőtököket kapunk!
Érdekes kérdés, hogy vajon mennyi idő után mondjatjuk ki, hogy ez bizony tájfajta?

Szerinted mennyi idő kell ehhez?
Milyen régi a legtöbbször visszafogott magod?

De aki még nem fogott magot, az se ijedjen meg, csak szedjen ki pàr magot egy finom termésből és vesse el! Az az övé lesz! 😉

Találkozzunk az V. Mohácsi Magbörzén, fenruàr 21-én! (Esemèny a hozzászólások közt)

Már csak 3 napig tart a lehetőség, hogy te is magházas hálózati tag legyél!
30/01/2026

Már csak 3 napig tart a lehetőség, hogy te is magházas hálózati tag legyél!

MÉG NEM KÉSTÉL EL! 🔥🔥🔥 De 3 nap és zárul!
Már több mint 100-an jelentkeztetek a Magház hálózatához, rátok már idén biztos, hogy:
🌱 Különleges magcsomagok,
🌱 Izgalmas szakmai beszélgetések és kapcsolódási lehetőségek
🌱 Informatív online tagsági találkozók, kérdezz-felelek alkalmak
🌱 és nem utolsósorban tagsági kedvezmények várnak a magház képzéseken!

🔥 Még maradt pár különleges fajtát rejtő magcsomagunk is, melyek gazdára várnak!
👉Csatlakozás itt és most: LINK HOZZÁSZÓLÁSBAN

Még hó és jég fedi a talaj nagy részét, de már itt van a MAGBÖRZE SZEZON!Országszerte egyre több helyen rendeznek már cs...
17/01/2026

Még hó és jég fedi a talaj nagy részét, de már itt van a MAGBÖRZE SZEZON!

Országszerte egyre több helyen rendeznek már csere-bere alkalmakat a lelkes kertészek.
Ezen dolgozunk a Magház - Közösségi hálózat a mezőgazdasági sokféleségért, a Magház Egyesülettel, hogy a kertészkedéssel botanikai alapismeretek és a helyi adottságokra alkalmazkodott fajok és fajták vigyék sikerre a kiskertészeket! 💚
Nézz körül a térképen, hogy a környékeden lesz-e esemény! Ha igen, remek! Menj és vigyél/hozzál magokat! Ha nincs, csak nagyon messze, hajrá! Szervezd meg te! ;) Egy első alkalomhoz nem kell több, mint pár lelkes ember és egy helyszín. Hirdesd meg, a többi jönni fog!

Mohácson már 5. alkalommal szervezzük meg a helyi eseményt. 2 éve a Zöldellő Kertész Klub a Mohácsi Iparoskör Klubja lelkes kis csapatával karöltve.
A résztvevők száma és a hírünk is egyre nő az eltelt évekkel, így az idei alkalom is izgalmasnak ígérkezik!

Te voltál màr magbörzén? Esetleg készültél valami izgalmas magtétellel is az új alkalomra? 😍🌱🌸

Én már átnéztem, miből van bőven cserealapom. Alap zöldségek, gyümölcsmagok és izgalmasabb ritkaságok is lapulnak a kis magbankunkban! ☺️🪴

🫘 MAGBÖRZE TÉRKÉP

Idén eddig 11 magbörzéről szereztünk tudomást... és még biztosan lapul pár valahol!

👀 A Magbörze térképhez és az aktuális magbörzék listájához vezető linkeket hozzászólásban találjátok.

❗ Ha tudtok olyan eseményről, amely nem szerepel a listánkon, írjátok meg nekünk!

             A bő 25 cm hótakaró az elmúlt 3 napban mindig olvadásnak, ahogy dereng kis fény, vagy kisüt teljesen a nap....
13/01/2026


A bő 25 cm hótakaró az elmúlt 3 napban mindig olvadásnak, ahogy dereng kis fény, vagy kisüt teljesen a nap.
Olyan szép látvány a sok csepegő jégcsap!
A kisebb gyerekeink pikk-pakk meg is tanulták Weöres Sándor Olvadás című versèt. Még este a kiskádban ülve is ezt szavaltuk az ujjainkról csepegtetve a vizet! 😊

De milyen jó is, hogy ott a hótakaró a talajon!
Védi az őszi vetéseinket, aminek egy része már szilveszterre kihajtott az elhúzódó enyhe időnek köszönhetően.
A lencsék, borsók, hagymák, fokhagymák, miegyebek ott pihennek most a talaj hője és a hótakaró közt, védetten a pár éjszakai -10 alatti hidegtől.
Amit meg még jobb látni, ahogyan a csurgalék a hóból szép lassan szivárog lefelé, a talaj mèlyebb rétegeibe! Mert a hó is jelentős csapadék, hiába 1 cm hó csak 1 mm esőnek felel meg nagyjából. Amikor olvad, akkor viszont lassan kerüla talajba és sokkal kevesebb párolog el belőle, mint egy nyári záporból például.
Nagy reményekkel vagyunk az új évre tekintettel! A birtok növényei;fák, bokrok és egynyáriak úgy szintén, idén talán nem csak a túlélésért fognak küzdeni nyáron!
Ahol a leendő walipinim gödre áll még csak, nagyon mutatós talajszelvényt láthatunk. Most meg azzal megspékelve, hogy látszik, meddig szivárgott le eddig a hólé.

A havazás az állatok életébe is erősen beleszól. A tyúkok idegenkedve sétálgatnak a baromfiudvarban, de legalább újra tojnak, hogy hosszabbodnak a nappalok! A madáretetőnkön nagy a forgalom, jönnek-mennek a cinkék, verebek, feketerigók, szajkók, fenyőpintyek… de ma egy különleges szépség is megnézte, mit szórtak le az énekes madarak. A középső gyerekünk, az egy szem fiacskánk kiálltott;
Édesanya, gyere csak! Egy szép, nagy gyöngytyúkféle van a ház előtt!
És nem is járt olyan messze az igazságtól, mert a gyerekszoba ablakából láttunk 3 méteres közelségből egy nagy fácánkakast!
Szinte nap, mint halljuk a kakatolásukat egész évben, mert itt laknak a birtokon meg a szomszéd bozótosokban, de ilyen hosszan és ilyen közelről a gyerekek még nem tudták megfigyelni!
Aztán nem telt bele 5 perc és egy őzet láttunk besétálni a garázstető alá. Talán észrevette, hogy van ott még csöves kukorica egy préskádban… Mindenki nagyon keresi az élelmet a hótakaró miatt.

Sok szépséget, csodát rejteget a fagyos tél!
Még az ónos eső után is gyönyörűségeket láttunk, mint mèteres jégcsap, jéglevél, erezettel, amit a babérbokorról lehetett szedegetni, a cseppkőszerűen bevont jeges növények, simogatnivaló jégbevonat a kocsink oldalán… Ilyenkor nem is érzek mérget amiatt, hogy a családi kocsink nem tud feljönni a hegyen, csak terepjáróval lehet feljönni, vagy gyalog! Megoldjuk ezt a rövid időszakot, míg hó van.

Ti mit vettetek észre az ezernyi apró gyönyörűségből?

         Megjött a tél ide, Dél-Baranyába is!Kifehéredett minden, amit olyan ritkán làtunk az utóbbi években.Nagyon szer...
06/01/2026


Megjött a tél ide, Dél-Baranyába is!
Kifehéredett minden, amit olyan ritkán làtunk az utóbbi években.
Nagyon szeretek ilyenkor végignézni a tájon, ert betakar minden csúnyasàgot!
A felszántott, csupasz talajt, a szemétkupacokat az útszélém, de még a horizonton látható ipari épületek is szebbek, nem otrombán terpeszkedőek a természetes tájban!
A tyúkudvarban is furcsállva járkálnak az ismeretlen, hideg, fehér hótakarón a csupasz lábukkal és értetlenül állnak, keresik a megszokott helyüket.
Az biztos, hogy a gyerekeink élvezik a legjobban ezt az időt. Végre lehet szánkózni, hógolyozózni, hóembert építeni, jégcsapot nyalogatni… 🤣🫣
Négy gyerkőcünk már látványosan élvezkedik, míg el nem ázik és fagyoskodva várja a benti meleget és a friss teát. A legkisebb, 9 hónapost is kivittük megtapasztalni a havat. Először nagyon furcsállta, próbálgatta, aztán persze meg is kóstolta.
Jómagam inkább bentről nézem a tájat és tervezek az új évre, az új kertszezonra, meg a lassan elkészülő új házunk berendezésére és gyártom a dekorelemeket az új otthonunkba. Ha nem muszáj, el se megyek itthonról, mert a 4x4 nélkül nem lehet most kijutni a telkünkről. De bevallom, nem is nagyon szándékozom. Éppen elég nekem annyi kint, amennyit muszàj telken belül menni. Annyi élvezet nekem elég a friss hó ropogásából!
A kis palántázó házikóm még bírja valamelyest a fagymentességet, de az ajtó mellett már látszik a fagyhatás. Így ma leszedtem az utolsó paprikákat és pár koktélparadicsom is jutott még a gyerekek szájába.
És bevittem a présházak biztonságába a teahibiszkuszokat meg a ládákban növő fagyèrzékenyeket is. A citromfákat is csak szilveszter előtt vittük be teleltetni, mert esdig annyira nem volt hideg.

Itt az idő a belső munkàra. Önmagunkra, a valódi igényeink és a munkaterhelés, a határaink újraértékelésére! Ahogyan nőnek a gyerekek, meg születtek az újabbak, mindig kaotikusan változott, hogy nekem mennyi időm és kapacitásom maradt a munkáim, a háztartás, a gyerekek meg minden mellett a kertészkedésre, de most épp megint reménykedem, hogy az új szezonban több jut erre is!
Pétert még nagyon lefoglalja a házépítés, de ő is folyamatosan újratervez és rendezi a teendőit a fontosság alapján. Sajnos karácsonyra nem tudtunk átköltözni, pedig mindig a tél a kritikus időszak nálunk az iciri-piciri házban a sok gyerekkel és a még több téli ruházattal. De lassanként azért csak haladunk az átköltözés felé és az építkezés munkái is fogynak majd, hogy mindketten többet foglalkozzunk a birtok állandó teendőivel és az áhított fejlesztésekkel.
Nehéz döntések és a folyamatos változás játéka ez.

Ti hogy vagytok ilyenkor? Tudtok az újraértékeléssel és a tervezéssel foglalkozni? És végül sikerül véghez vinni a tervezettelet?
Vagy csak élvezitek a téli örömöket? 🤪

MÉG VAN SÜTŐTÖK!Nincs is jobb ilyenkor, a ködös estéken, mit betenni egy tepsi sütőtökszeletet és a házat betöltő illato...
08/12/2025

MÉG VAN SÜTŐTÖK!

Nincs is jobb ilyenkor, a ködös estéken, mit betenni egy tepsi sütőtökszeletet és a házat betöltő illatot élvezni, majd sült tökkel melegíteni testet és lelket!

Jelezzétek, ha kértek!
Mohácson szinte minden nap tudunk adni, de Pécs felé is fogunk menni december 16-án.

Izgalmas felkérésre ma Ásotthalomra megyek előadni vizes tèmában!Viszek sokféle képet kiskerti locsolásról, ciszternàról...
26/11/2025

Izgalmas felkérésre ma Ásotthalomra megyek előadni vizes tèmában!
Viszek sokféle képet kiskerti locsolásról, ciszternàról, háztartási vízkezelésről, kerttervezési praktikákról, szárazságot, aszályt toleráló növényes tapasztalataimról és persze pár bevált fajtából magcsomagokat is a résztvevőknek!
Remélem, érdeklődő, szívesen kérdező és beszélgető kiskertészek jönnek el az eseményre!
Az biztos, hogy szívesen mesélek a tapasztalatainkról és a vízgazdálkodós projektjeinkről és terveinkről!

Te mit kérdeznél tőlem, ha ott lennél?

ZÖLDSÉG ÉS GYÜMÖLCS MENTÉS OTTHON
FoodBank - Kerekasztal rendezvény

Zöldség és gyümölcs mentés otthon - Szárazságtűrés és kezelés a kiskertben - Hogyan mentsünk a kertből?
Dalmer Katalin előadásában
IDŐPONT. 2025. november 26-a 16.30-tól az Ásotthalmi Művelődési Házban!

Várunk minden kedves érdeklődőt szeretettel!
A rendezvényen való részvétel ingyenes!

Cím

Mohács
7700

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Dalmer-birtok terményei új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás

Kategória