Zespół Pracy Twórczej Plastyki w Koszalinie

Zespół Pracy Twórczej Plastyki w Koszalinie Dane kontaktowe, mapa i wskazówki, formularz kontaktowy, godziny otwarcia, usługi, oceny, zdjęcia, filmy i ogłoszenia od Zespół Pracy Twórczej Plastyki w Koszalinie, Artykuły do wystroju wnętrz, Władysława Andersa 24, Koszalin.

Zespół Pracy Twórczej Plastyki jest stowarzyszeniem twórczym skupiającym artystów, uprawiających sztuki plastyczne, profesjonalistów i amatorów, których łączy pasja tworzenia.

Na stałe zagościły już u nas spotkania warsztatowe.Niemal cykliczne są już "Spotkania z akwarelą" ale popularnością cies...
26/02/2025

Na stałe zagościły już u nas spotkania warsztatowe.
Niemal cykliczne są już "Spotkania z akwarelą" ale popularnością cieszą się też inne techniki malarskie, jak chociażby pozłotnictwo.

Odkrywanie i zgłębianie pod okiem specjalisty w tej dziedzinie, który wprowadzi nie tylko w zasady nią rządzące ale również zdradzi ciekawe sztuczki, jest świetnym doświadczeniem.

28 stycznia odbył się wernisaż XXIII Międzynarodowej Wystawy Marynistycznej w Galerii N i wzięło w nim udział kilkoro na...
26/02/2025

28 stycznia odbył się wernisaż XXIII Międzynarodowej Wystawy Marynistycznej w Galerii N i wzięło w nim udział kilkoro naszych artystów.

Organizatorzy wystawy to:
Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział Koszalin i Koszaliński Klub Nauczycieli Plastyków - Twórców.

Foto: Maciej Gawlak

Zapraszam na relację z wystawy Marta Jastrzębska-Macko która zabiera nas w podróż po różnych światach ale również po sta...
15/02/2025

Zapraszam na relację z wystawy Marta Jastrzębska-Macko która zabiera nas w podróż po różnych światach ale również po stanach świadomości.
Z pewnością każdy odbiera prace autorki inaczej ale jedno trzeba przyznać, hipnotyzują pięknem i tajemniczością.

Oto zapowiedziana fotorelacja z wernisażu "Kształt piękna a wyobraźnia".Dziękujemy serdecznie naszym utalentowanym autor...
17/01/2025

Oto zapowiedziana fotorelacja z wernisażu "Kształt piękna a wyobraźnia".

Dziękujemy serdecznie naszym utalentowanym autorkom: Halyna Aleksieieva, Krystyna Janiszewska, Stanisława Markiewicz i Bernadetta Pewniak 😊😘

16 stycznia odbył się wernisaż wystawy członkiń Zespołu w Galerii Wojewody pod intrygującym tytułem "Kształt piękna, a w...
17/01/2025

16 stycznia odbył się wernisaż wystawy członkiń Zespołu w Galerii Wojewody pod intrygującym tytułem "Kształt piękna, a wyobraźnia".

Zapraszamy serdecznie do odwiedzania wystawy i podzielenia się waszymi wrażeniami.

Wkrótce pokażemy fotorelacje z tego wydarzenia.

17/01/2025

Nieco więcej informacji o Zespole, które znajdziecie również na naszej stronie internetowej.

Zespół Pracy Twórczej Plastyki jest stowarzyszeniem twórczym skupiającym artystów, uprawiających sztuki plastyczne, profesjonalistów i amatorów, których łączy pasja tworzenia. Zespół powstał trzydzieści lat temu i liczy obecnie 52 czynnych członków, związanych głównie z miastem Koszalin. Artyści ci mogą pochwalić się dużym dorobkiem twórczym. Wielu z nich należy do grona zasłużonych artystów Koszalina o bardzo bogatej biografii artystycznej.
Do Zespołu należą również osoby pasjonujące się Sztuką, lecz nieuprawiające jej czynnie, a działające na rzecz dobra Stowarzyszenia.

Cele:
- organizowanie lub współorganizowanie autorskich wystaw członkom Zespołu lub wystaw tematycznych w galerii "Ratusz" Urzędu Miejskiego w Koszalinie, w holach banków, centrów handlowych, w kawiarniach oraz w innych ośrodkach na terenie miasta Koszalina i okolic;
- współorganizowanie plenerów malarskich dla członków Zespołu w regionalnych ośrodkach wczasowych i sanatoriach;
- przekazywanie prac artystów Zespołu, poprzez udział w aukcjach charytatywnych, na rzecz pomocy potrzebującym, np. chorym dzieciom;
- nawiązywanie współpracy ze środowiskami twórczymi z kraju i zagranicy.

Historia:
Zespół Pracy Twórczej Plastyki z siedzibą w Koszalinie, ul. Władysława Andersa 24, wywodzi się z Klubu Plastyka działającego przy Wojewódzkim Domu Kultury w Koszalinie. W 1988 roku grupa uczęszczających na zajęcia tego klubu usamodzielniła się, tworząc mały zespół skupiający się na malarstwie i sztukach plastycznych. Grupę tworzyli: Zofia Rudecka (późniejszy prezes przez 4 kadencje), Krystyna Wasilewska, Regina Siwko oraz nieżyjąca już Ludmiła Przychodzka. Tak powstał Zespół Pracy Twórczej Plastyki. Jego założeniem były spotkania w prywatnych domach, a celem - rozmowy o sztuce, plenery malarskie, itp. Nie posiadano lokalu ani środków finansowych, był tylko wielki zapał tworzenia i 10 członków. W 1989 roku zespół liczył już 33 osoby - z pomocą pospieszył ówczesny prezes Koszalińskiego Towarzystwa Kulturalno-społecznego, Stefan Napierała, znany koszaliński działacz, który nie tylko użyczył plastykom siedziby, ale pomagał merytorycznie i finansowo. Zespół Pracy Twórczej Plastyki stanowił, więc sekcję KTSK, mając własne plany pracy i pełną swobodę funkcjonowania. Ludzi, którzy tworzyli Zespół, łączyła chęć dokształcania się, organizowania plenerów malarskich, spotykania się z twórcami dzieł sztuki. Pierwszy plener malarski został zorganizowany w Białym Borze dzięki pomocy Krystyny Raulin, ówczesnej dyrektorki Domu Kultury. Zespół się rozrastał - potrzebował więcej miejsca. Urząd Miasta, przydzielił mu lokal na biura przy ul. Mickiewicza. Dzięki temu organizowano więcej wystaw, plenerów, samodzielnych imprez. Działalność Zespołu zaczęła być widoczna nie tylko na terenie Koszalina. Doceniając rolę artystów, Urząd Miasta oddał im w użytkowanie większy lokal - przy ul. Andersa. W okresie 30-lecia działalności zorganizowano ponad 180 plenerów malarskich, w tym wiele międzynarodowych, wzięło w nich udział ponad 800 osób. Wyjazdy finansowane były przez dyrekcje domów wczasowych, sanatoriów, prywatnych pensjonatów. Urząd Miasta dofinansowywał materiały malarskie, część kosztów pokrywali twórcy. W okresie, o którym mowa, odbyło się ponad 200 wystaw obrazów, prac naszych członków. Większość z nich w klubach spółdzielni mieszkaniowych, w Domach Kultury w Białogardzie, w Kołobrzegu i w Koszalinie. Artyści byli przyjmowani w Muzeum, w bankach PKO, w Batyckim Teatrze Dramatycznym, w Galerii „Region”, w sali kominkowej Zamku w Połczynie Zdroju, w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, w Pablo Café Koszalin. Obecnie prace goszczą w Galerii Ratusz w Urzędzie Miasta w Koszalinie, Galerii Klubu KSM Na Skarpie, Galerii „Łycha Smaku” Koszalin, Galerii NOT Koszalin, a także w innych miastach, m.in. w Warszawie, w Poznaniu, w Łodzi, a poza granicami kraju (finansowane przez autorów prac) w Niemczech, Holandii, Belgii, Szwecji, Kanadzie, we Włoszech, a także w Australii. Większość to obrazy olejne, ale też fotografia, grafika i płaskorzeźba. Zespół współpracuje z wieloma instytucjami kultury, uczestniczy w wielu imprezach organizowanych przez władze miasta. Wspiera potrzebujących, biorąc udział w akcjach charytatywnych i organizując aukcje obrazów na rzecz hospicjum, potrzebujących dzieci, osób poszkodowanych, schroniska dla bezdomnych zwierząt. Działalność Zespołu stała się widoczna w licznych artykułach prasowych oraz audycjach radiowych i telewizyjnych. Jest ona także dokumentowana w kronikach, stanowiących źródło wiedzy o 30 latach działalności dla dobra naszego regionu.

/artykuł opracowała: Zofia Rudecka /
/uzupełnienie i redakcja: Edward Kanaszyk./

Adres

Władysława Andersa 24
Koszalin
75-626

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Zespół Pracy Twórczej Plastyki w Koszalinie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij