27/01/2024
Niedługo Tłusty Czwartek, a ja nadrabiam zaległości ze Świąt Bożego Narodzenia 🤭
W zeszłym roku był prawdziwy piernikowy zawrót głowy 😄
Pierniczki obowiązkowo - robione z najlepszym pomocnikiem, do tego piernik przekładany swojskimi powidłami oraz sernik piernikowy, który zrobiłam pierwszy raz i zrobił taki szał, że najszybciej zniknął 😄😊🍫🍪🥧
Trudno będzie go przebić w tym roku 😀
Przepis:
SPÓD PIERNIKOWY:
400 g mąki
2 żółtka
20 g kakao
20 g przyprawy do piernika
150 g cukru pudru
300 g masła
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
MASA SEROWA:
1 kg twarogu z wiaderka (najlepiej Piątnica albo Włoszczowa)
1 szkl. cukru
0,5 szkl. oleju
0,5 szkl. mleka
4 jajka
1 cukier waniliowy
40 g mąki ziemniaczanej (lub 1 budyń waniliowy, ale wtedy bez cukru waniliowego)
Składniki na spód zagnieść, schować do lodówki do chłodzenia. Połowę zetrzeć na blachę, podpiec 15 min w piekarniku.
Jajka ubić z cukrem, dodawać powoli twaróg, na koniec dodać pozostałe składniki i szybko wymieszać mikserem. Masę wylać na podpieczony spód. Zetrzeć resztę ciasta na górę. Piec 60 min 170°C.