12/05/2026
👌🏻 Tu dla Was przepis podstawowy, a niedługo pokażę fajne pomysły na to, jak je wykorzystać trochę inaczej 😊
Składniki:
- ziemniaki ugotowane - ok. 1 kg
- mąka pszenna (lub orkiszowa) - 250-270 g
- j***o
- sól - 1 i 1/2 łyżeczki
- kasza manna - 2 łyżki
Sposób przygotowania:
Najczęściej kopytka robię z ziemniaków, które zostały mi z obiadu w duchu 😉
Ugotowane ziemniaki przeciskamy przez praskę lub mielimy w maszynce do mięsa.
Ugniatamy je w misce i wycinamy jedną czwartą masy. W jej miejsce wsypujemy mąkę, ok. 250-270.g, dodajemy jedno roztrzepane j***o i kaszę manną (kasza nie jest obowiązkowa, ale dzięki niej kopytka są delikatniejsze). Wyrabiamy ciasto. Ja zawsze podsypuję masę dodatkowo mąką, aż ciasto przestanie się kleić do rąk. Ale ostrożnie, za dużo mąki i kopytka będą twarde☝️
W garnku zagotowujemy wodę, solimy 1/2 do całej łyżki, w zależności od upodobań. Wlewamy też ok. 2 łyżki oliwy lub oleju, ponieważ kopytka lubią się do siebie kleić, to taki mały trik, który pozwoli nam tego uniknąć 🤞🏻
Na stolnicy rozsypujemy mąkę. Nasze ciasto dzielimy na kilka równych części, mi wychodzi 6 -7. Każdą część zaczynamy rolować dłońmi, aż powstanie nam równej grubości, dość długi "wałek". Każdy taki wałek kroimy na w miarę równe kawałki.
Wrzucamy porcje kopytek, ok. 12-15 szt., na gotującą się wodę. Czekamy aż wypłyną i gotujemy je ok. 3 minuty. Gotowe wybieramy łyżką cedzakową i wykładamy na półmisek. Powtarzamy aż wszystkie kopytka będą ugotowane.