17/01/2026
Odobie Hromníc, Imbolc✨, 2. február.
Hoci je zima v plnom prúde , deň je svetlejší,
vo vnútri Zeme, pri korienkoch 🌱rastlín sa prebúdza sila, ktorá sa prejaví na jar.
Rodí sa nový život🐑, kmene stromov 🌲sa pomaly nalievajú čerstvou živicou.
Sviečky Hromničky, ktoré sú symbolom tohto obdobia sa vždy vyrábali zo 🐝včelieho vosku,
a tak boli Hromnice dôležitým obdobím aj pre včelárov.
Gazda po návrate z kostola obchádzal s posvätenou 🕯️sviečkou trikrát všetky 🛖úle. Aby mali hojnosť 🍯medu a včielky boli chránené pred chorobami, nepriaznivým počasím a zlodejmi.
Hromnice boli významným obdobím aj pre včelárov. Oznamovalo im polovicu zimy a podľa pranostík a počasia, ktoré bolo v danom období, mohol včelár predikovať dĺžku zimy, príchod jari, či úrodu v danom roku.
V kresťanskej tradícií sa Hromnice spájajú s návratom Svetla a posvätením sviečok, ktorých plameň potom po celý rok chráni domácnosť pred ⛈️búrkami a všetkým zlým. Plamene hromničných sviečok očisťujú duše mŕtvych, dávali sa do rúk ťažko chorým alebo sa zapaľovali pri posteli umierajúceho. Babky 🧹korenárky s hromničkami čarovali a odoberali nimi choroby.