Stehlíkovo hniezdo

Stehlíkovo hniezdo Ručná výroba rôznych predmetov z dreva a kovu.

Ešte takto pred koncom roka stíham posledný príspevok, teda aspoň na nejaký čas. Aspoň to, čo som ešte stihol povyrezáva...
23/12/2025

Ešte takto pred koncom roka stíham posledný príspevok, teda aspoň na nejaký čas. Aspoň to, čo som ešte stihol povyrezávať za posledné dva mesiace.

16/10/2025

Už dlhšie premýšľam nad tým, ako spraviť tento príspevok, ako vám priblížiť súčasnú situáciu z môjho pohľadu, ktorý sa, samozrejme, môže líšiť od toho vášho, ale zostáva pre mňa tým podstatným. Nie jediným, lebo vždy zvažujem aj iné pohľady na jednu vec, ale ten môj je pre mňa ten, ktorým sa pokúšam riadiť v spleti morálnych, etických a logických križovatiek. Skúšam to napísať bez zbytočného pátosu, lebo ho nemám rád, bez politických narážok, lebo na tejto stránke politiku riešiť nechcem, bez vyviňovania a ospravedlňovania, lebo to mi teraz aj tak nepomôže, so zameraním na logiku, lebo tá mi určuje ďalší postup, a aspoň relatívne stručne a prehľadne, aby to nebolo náročné čítanie.

Takže, počnúc rokom 2026 budem, ako aj mnohí iní, zatvárať/prerušovať živnosť. Dôvod je zrejme jasný. Čiže stránke, a hlavne výrobe, sa budem venovať už viac-menej len súkromne. Nie, že by to tak v poslednom roku nebolo, lebo sa mi v podstate stále nepodarilo zriadiť plne funkčnú dielňu a prenasledujú ma aj iné povinnosti. Tak si teraz len občas niečo vyrezávam. Ak ste niečo chceli, možno sa to ešte bude dať riešiť skrz bazár, to uvidíme.

A teraz k tomu približovaniu - živnosť som si založil v roku 2020 v reakcii na určité "pracovné výpadky" zo strany zamestnávateľa, a chcel som vyskúšať niečo iné. Niečo sa naučiť. Skúsil som realitnú činnosť, v tom som sa nenašiel (a popravde, ani nevyznamenal), ale popri tom som sa naučil aj ďalšie veci, niečo okolo klampiariny a opravy karosérií, a dokončil som si aj plnú automechanickú kvalifikáciu (vlastne, rekvalifikáciu).
S drevom som však robil už dávnejšie, ešte na strednej škole, kde som si v lavici zvykol vyrezávať lyžice a pastierske píšťaly, ktoré vo mne posilnili záujem o folklór, ktorému som sa venoval už od detstva. S kamarátom sme chodili na drevo, sušili, štiepali, rezali, s tým málom nástrojov a peňazí, čo sme mali. Neskôr som sa, vďaka dvom ďalším kamarátom, dostal aj ku kováčstvu a možnosti sa čo-to naučiť.
Zmeny popri škole (už vysokej), zameraní a práci ma od toho na chvíľu odtrhli, ale aj tak som sa k tomu periodicky vracal. A vrátil som sa k tomu aj vtedy, keď som si už nebol istý, čo robiť, kam so životom ďalej, a či to celé tak nejako nepostráda zmysel. Spočiatku sám, kúpil som si nejaké nové náradie (prevažne elektrické, aj keď ho nemám rád, ale šetrí to čas, a tým pádom aj zákazníkove peniaze), neskôr mi pomohla moja polovička a rodičia, a aj ďalší príbuzní a známi, za čo som im všetkým vďačný. Síce to obdobie "psychickej nepohody" som stále asi neuzavrel, a možno ani neuzavriem, preklenul som sa ceste náročnejšie pasáže hlavne vďaka nim. A znova, toto nie je pátos, ani emočný apel, len sa snažím priblížiť niečo, k čomu sa dostanem o chvíľu.

Stručne, pre mňa samotného predstavovala živnosť možnosť zredukovať výdavky a viac sa odtrhnúť sa od štátnej/svetovej mašinérie, v ktorej je vaša hodnota výlučne ekonomická. Nechcel som na tom zbohatnúť, chcel som prežiť a dať možno nejaký zmysel času, ktorý trávim na tejto planéte ako živý tvor. Tu sa, samozrejme, s niektorými z vás možno názorovo rozchádzam. A to je dobre. Nie sme všetci rovnakí. Niekto má rád život zamestnanca, niekto život tuláka. Niekto uprednostňuje slobodu, niekto si ju rád odpustí výmenou za bezpečnosť. Ale nemali by sme si "liezť do kapusty" a prikazovať jeden druhému, ako má žiť. Mali by sme sa o tom tak najviac porozprávať. Slušne a vecne.
Vybaviť dielňu z ničoho nie je lacné, a je to časovo náročné. Náradie som si zaobstaral sám, opravil sám, alebo dostal. Materiál si musím zabezpečiť sám. Priestor som si buď musel zariadiť, alebo si ho dohodnúť. Skúsenosti, znalosti, zručnosti, to som si musel zaobstarať taktiež sám, či už činnosťou, alebo si platiť kurzy a skúšky. Štátny aparát na tom nemá najmenší podiel. A neviem, ako je to u iných živnostníkov, ale ja si platím odvody do zdravotnej poisťovne, a keďže do sociálnej nie, tak som si nikdy nepýtal ani náhradu za práceneschopnosť, ani náhrady počas rokov s koronavírusovými epizódami. Je mi jasné, že ja do dôchodku nepôjdem, a nevidím dôvod, prečo by som mal riešiť odovzdávanie mojich súkromných zdrojov do inštitúcie, kde nemajú peniaze ani na to, aby vyplatili peniaze tým, ktorí si tam tie peniaze celý život odvádzali. Kde tie peniaze sú, je očividne citlivá otázka.
Každopádne, môj takto strávený čas mi umožňoval robiť veci, v ktorých som relatívne schopný a zároveň mať dosť voľného času napríklad na sťahovanie a následné rozbehávanie hospodárstva tento rok. Zaberá to vcelku dosť času na to, aby človek stíhal aj zamestnanie.

A teraz ku kultúrnej a remeselnej stránke. Veľa ľudí, ktorí takto pracujú na živnosť, sú drobní remeselníci. A tým teraz nemyslím dlaždičov, murárov a elektrikárov, ktorých remeslo je v súčasnosti aktuálne. Sú to ľudia, ktorí sa venujú tradičnému remeslu, alebo jeho variáciám. Debnári, rezbári, píšťalkári, hrnčiari, drotári, tkáči, šperkári, klobučníci, kováči, stolári, ten zoznam je dlhý. Rôzni umelci, ktorí sa obrazom, hudbou, písmom snažia skrášliť svet aspoň pre niekoho, či už s ich prezentáciou súhlasíte, alebo nie. Ako som spomínal vyššie, práca v továrni alebo v korporátnej kancelárii nie je pre každého. Niekoho baví, upokojuje, iný ju má ako prostriedok na zlepšenie svojho života. Ale ak ten život niekto nechce žiť podľa vašich predstáv, tak si nemyslím, že mu môžete prikázať, ako ho má žiť, ak vás a vaše poctivé živobytie neohrozuje. Takýmto spôsobom prídeme o ľudí, ktorí robia veci pre radosť seba a okolia a nie len pre peniaze. Ja sám mám veľké výhrady voči nadmernému konzumu, mestskému spôsobu života, plytkému uvažovaniu a mnohým iným veciam, ale sú ľudia, ktorí tak chcú žiť. Moje miesto je v diskusii s nimi, ak sú ochotní o tom diskutovať.
Ak by remeslo malo dno, nebolo by zlaté. Ani železné, ani drevené. Bolo by deravé. Napriek tomu to ľudí napĺňa. Tie techniky bez použitia elektriny, nafty, či pary je podľa mňa dôležité uchovať a posúvať. Aby sa nezabudlo. A aby bolo možné sa k tomu vrátiť, ak nebude na výber. Lebo aj to je dedičstvo, ktoré si nesieme po predkoch.

Určite som sem nenapísal všetko, čo som chcel. Tie myšlienky mi občas utekajú, niekedy je vcelku náročné zostručniť takto obsiahle témy, ktoré majú v sebe toľko pohľadov, stanovísk, rôznych tém. Obzvlášť, ak je to osobné. Možno sa k tomu ešte vrátim, ale vždy je to jednoduchšie ako diskusia, než ako monológ. Otázky pýtajú odpovede, ktoré prebúdzajú ďalšie otázky.

A ak ste sa dostali až sem, tak si pretrite oči, lebo to bolo dlhé čítanie. A príspevky určite ešte budú, ale asi nie veľmi často. Možno vám budú robiť o to väčšiu radosť.

Vykul som si štiepací nôž na drevo. Nie je to úplný ideál, oko som skúsil preložiť a kovaním pozvárať, ale som si nakoni...
25/09/2025

Vykul som si štiepací nôž na drevo. Nie je to úplný ideál, oko som skúsil preložiť a kovaním pozvárať, ale som si nakoniec musel pomôcť zváračkou, lebo sa mi to nepodarilo kvôli nedostatočnej teplote, a ešte som si aj boraxom zapatlal šamotovú tehličku a musel som si zohnať druhú. To bolo pred pár týždňami, dnes som ho zrovnal, zakalil, nabrúsil a spravil porisko. A ak sa mi náhodou pokazí, tak si z neho spravím normálny nôž.

Bedničky pomaly pribúdajú, staré dosky pomaly ubúdajú, a mne sa pomaly darí upratovať ďalšiu časť šopy.
13/09/2025

Bedničky pomaly pribúdajú, staré dosky pomaly ubúdajú, a mne sa pomaly darí upratovať ďalšiu časť šopy.

Dnes som vyskúšal jednu veľkú bedňu, na zemiaky. 100x50x70 centimetrov, uvidíme, koľko toho "zožerie".
03/09/2025

Dnes som vyskúšal jednu veľkú bedňu, na zemiaky. 100x50x70 centimetrov, uvidíme, koľko toho "zožerie".

Keďže sa blíži čas zberu a uskladňovania, popri zaváraní bude treba schovať aj zemiaky, cibuľu, repu, mrkvu a tak podobn...
02/09/2025

Keďže sa blíži čas zberu a uskladňovania, popri zaváraní bude treba schovať aj zemiaky, cibuľu, repu, mrkvu a tak podobne. Staré paletové dosky, klince a kladivo. A tieto sú teda masívne, viac než 2 centimetre hrubé dosky, odolné a opraviteľné. Pri správnej údržbe vydržia roky. Postupne porobím ešte ďalšie, aj väčšie. Tieto som skúšal tak, aby sa dali nakladať na seba, a hlavne skúšam rôzne konštrukcie, nech viem, čo bude viac vyhovovať.

Trocha spolupráce na dnes (príspevkovo, reálne to robíme už dlhšie, začal som s tým popri tej voliére, keď som čakal na ...
28/08/2025

Trocha spolupráce na dnes (príspevkovo, reálne to robíme už dlhšie, začal som s tým popri tej voliére, keď som čakal na materiál). S Andrea Bucicova Handcrafted Jewelry sme pre ňu vyrobili stánok na trhy, keby bolo treba. A aj je treba, lebo už túto sobotu bude mať stánok premiéru v Kláštore pod Znievom, na Kláštorskom jarmoku, tak ak by ste mali cestu, zastavte sa a poobdivujte krásne, strieborné, ručne robené šperky.

Dnes, v rámci "oddychu" som otestoval pec, a dostal sa na chvíľu k pečeniu. Pec bude treba opraviť a časom možno prerobi...
12/08/2025

Dnes, v rámci "oddychu" som otestoval pec, a dostal sa na chvíľu k pečeniu. Pec bude treba opraviť a časom možno prerobiť, má vek a aj zopár konštrukčných múch. Ale piecť sa dalo. Spracoval som 4 kilá múky, na cibuľové a cibuľovo-syrové pagáče, chlieb a niečo medzi foccaciou a posúchom - stále neviem úplne vychytať ten záver, aby viac vychrumkavela. Pri prvej várke som bol na chvíľu zabavený inou úlohou, čo samozrejme skončilo zľahka očernetou prvou várkou pagáčov, a nanešťastie aj chlebom. Nezabávajte remeselníkov pri práci, vždy sa niečo potom pokazí 😀 Na prvý pokus to nebolo zlé, nabudúce to bude lepšie.

A ešte predtým, než som robil ten domek, robil som vyvýšenú posteľ do malého mobilného domu. Tam som sa musel popasovať ...
11/08/2025

A ešte predtým, než som robil ten domek, robil som vyvýšenú posteľ do malého mobilného domu. Tam som sa musel popasovať s požiadavkami, priestorom, konštrukciou a montážou. Tak vysoká je preto, lebo pod ňu majú ísť psy. A na bielo ju chcela mamka, tak si ju natrela. Až tak mi to žily netrhá, keďže som nevedel narýchlo zohnať iné suché rezivo ako lepené KVH hranoly, a to na tých spojoch nie je veľmi estetické.

Keďže ma posledné týždne zamestnávali (popri iných činnostiach, a že ich je vcelku dosť) trocha väčšie "projekty", tak s...
11/08/2025

Keďže ma posledné týždne zamestnávali (popri iných činnostiach, a že ich je vcelku dosť) trocha väčšie "projekty", tak som nemal takmer vôbec čas robiť príspevky. A keďže takéto veci normálne nevyrábam, nemal som ani album na to, tak som spravil nový. Je to domek pre mačky. Aj s voliérou. Ešte nie je úplne hotový, zostáva obklad, nejaké lišty, zvody na dažďovú vodu a iné drobnosti, ale už sa aspoň môžu do vnútra zavrieť mačky. A ja dúfam, že sa medzičasom dostanem k nejakým svojim, menším, veciam.

Ešte doplním, videá z procesu zvyčajne nerobím, zahŕňajú zvyčajne veľa nadávok a iných, notoricky-remeselných situácií. A zrovna vtedy, keď doviezli drevo, začali tie dažde, asi tri týždne dozadu. A nebolo ho kde uskladniť, keďže tu nie je na také veci ako uskladnenie miesto. Čiže konštrukcia bola plná "úsmevných" momentov, ktoré nepotrebujem zvečniť 🙂

22/06/2025

Tak som to dnes odskúšal, zatiaľ len takto, lebo aj kľuku si musím dať upraviť. A chcel som vedieť, či to zvládne balíkovať predtým, než to zapojíme za traktor. Andrea mi spravila takéto video, aby ste aspoň zatiaľ videli, že čo to vlastne robí. A musím domyslieť systém viazania, alebo skôr vypátrať systém viazania. Ale zatiaľ aspoň zopár balíkov pribudlo k ostatným, a budúci týždeň asi ešte nakosíme.

A ešte doplním, ono to nejde stále tak ťažko, len občas tie hrable naberú viac naraz a potom to trocha drhne, kým to zlisuje, Andrea zachytila (notoricky) problematický moment 🙂

Address

Ivanka Pri Dunaji
90028

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Stehlíkovo hniezdo posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share